„Filmowa encyklopedia powstań śląskich” nominowana w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku 2016

04.05.2017 - 13:31 aktualizacja 05.11.2019 - 11:18
Redakcja: admin

Seria dokumentalna pt. „Filmowa encyklopedia powstań śląskich” realizowana przez doktorantów z Uniwersytetu Śląskiego mgr. Macieja Marmolę (Wydział Nauk Społecznych) oraz mgr. Kamila Niesłonego (Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego) została zakwalifikowana do finału plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2016 w kategorii edukacja i multimedia. W tegorocznej edycji konkursu nadesłano 250 zgłoszeń z Polski i zagranicy – m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Belgii, Ukrainy, Rosji, Gruzji oraz Irlandii. Spośród wszystkich zgłoszeń jurorzy wybrali 15 prac w trzech kategoriach: wydarzenie, wystawa oraz edukacja i multimedia. Najlepsze projekty w każdej kategorii zostaną wyłonione w drodze głosowania elektronicznego za pośrednictwem strony: www.whr.muzhp.pl. Szczegółowe informacje nt. konkursu organizowanego przez Muzeum Historii Polski dostępne są na stronie: www.whr.muzhp.pl.

Celem filmowej encyklopedii realizowanej przez doktorantów z Uniwersytetu Śląskiego jest przedstawienie życiorysów powstańców śląskich przez ich żyjących potomków. Na kanwie zgromadzonych historii rodzinnych w 2016 roku powstała seria ośmiu krótkometrażowych filmów dokumentalnych przedstawiających m.in. okres powstań śląskich, kampanię wrześniową i wydarzenia II wojny światowej czy przesiedlenia ludności rozpoczęte w 1945 roku z perspektywy mieszkańców śląskiego regionu. Seria realizowana dla Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach została dofinansowana w ramach programu „Patriotyzm Jutra” organizowanego przez Muzeum Historii Polski. Odcinki „Filmowej encyklopedii powstań śląskich” dostępne na stronie: www.powstaniaslaskie.com.pl – emitowane będą także na antenie TVP Historia.

Od prawej: mgr Kamil Niesłony, mgr Maciej Marmola oraz członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Powstań Śląskich „Weteran” z Radzionkowa, którzy występowali w inscenizacjach wykorzystanych w odcinkach encyklopedii

Od prawej: mgr Kamil Niesłony, mgr Maciej Marmola oraz członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Powstań Śląskich „Weteran” z Radzionkowa, którzy występowali w inscenizacjach wykorzystanych w odcinkach filmowej encyklopedii
Fot. Archiwum Macieja Marmoli