Instytut Literaturoznawstwa

„Piszący z ziemi…” – monografia pod red. dr Anety Głowackiej i dr hab. Eugenii Sojki

07.04.2022 - 14:49 aktualizacja 07.04.2022 - 14:50
Redakcja: annaszumiec
Tagi: monografia, teatr

piszący z ziemi
źródło: Wydawnictwo Naukowe „Śląsk”

Miło nam poinformować, że ukazała się monografia pod redakcją dr Anety Głowackiej i dr hab. Eugenii Sojki zatytułowana Piszący z ziemi. Teatr indygenny Floyda Favela i inne eseje.

Publikacja ta analizuje koncepcję teatru rdzennego w ujęciu artysty-naukowca-badacza Floyda Favela, z narodu Kri w Kanadzie, jedynego ucznia pochodzenia rdzennego Jerzego Grotowskiego. Skupia się zarówno na jego pionierskich badaniach nad rdzennym teatrem, jak i na esejach poświęconych różnym aspektom kultur rdzennych w Kanadzie. Oprócz czterech esejów krytycznych na temat twórczości Favela, metodologii teatralnej, kultury Kri oraz indygennego storytellingu, książka zawiera również przekłady jego wybranych esejów krytycznych na temat rdzennego teatru, oraz jego poezji i dramatu

The book examines the concept of Indigenous theatre as theorized by artist-scholar-researcher Floyd Favel (Cree Nation, Canada). It focuses both on his pioneering critical work on Indigenous theatre, as well as his essays devoted to diverse aspects of Indigenous cultures in Canada. Favel was the only Indigenous student of Jerzy Grotowski, Polish revolutionary theatre artist, and scholar. The book contains translations into Polish of Favel’s select critical essays on theatre, his poetry and play. It also contains four essays on his work and theatre methodologies, as well as on Cree culture and Indigenous storytelling.

Piszący z ziemi. Teatr indygenny Floyda Favela i inne eseje. Red. A. Głowacka, E. Sojka. Wydawnictwo Naukowe “Śląsk”. Katowice 2021. ISBN: 978-83-8183-118-5, ss. 301.