Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Literaturoznawstwa
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Prof. Dariusz Rott uczestnikiem międzynarodowej konferencji w Sofii

13.06.2022 - 07:00 aktualizacja 15.06.2022 - 07:18
Redakcja: annaszumiec
Tagi: konferencja, Transform4Europe

Prof. dr hab. Dariusz Rott z Instytutu Literaturoznawstwa na Wydziale Humanistycznym UŚ w dniach 16-18 czerwca weźmie udział w 15. Międzynarodowej Konferencji Slawistycznej: „Polemiki i wybory” na Uniwersytecie Sofijskim im. św. Klemensa z Ochrydy (Bułgaria), gdzie wygłosi referat pt. Na pewno Anonim, ale już raczej nie Gall. Polemiki i dyskusje wokół pochodzenia autora dwunastowiecznej <<Kroniki Polski>> oraz poprowadzi obrady sekcji Literatura dawna.

Uniwersytet Sofijski razem m.in. z UŚ tworzy Uniwersytet europejski – Transform4Europe. Projekt „Transform4Europe – T4E: The European University for Knowledge Entrepreneurs” obejmuje następujące uczelnie: Uniwersytet Kraju Saary (lider konsorcjum), Uniwersytet w Alicante, Estońską Akademię Sztuki w Tallinie, Uniwersytet Sofijski im. św. Klemensa z Ochrydy, Uniwersytet w Trieście oraz Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie (https://us.edu.pl/t4e/partnerzy/).

Prof. Rott od kilku lat współpracuje z bułgarskimi środowiskami naukowymi, m.in. w 2016 r. miał wykład dla slawistów w Plovdiv (Płowdiwski Uniwersytet ”Paisii Chilendarski”), w 2018 r. wziął udział w XIV Międzynarodowej Konferencji Slawistycznej, w tym samym roku był profesorem wizytującym na Uniwersytecie Sofijskim, gdzie prowadził wykłady na kierunku slawistyka. Również w 2021 r., na zaproszenie Uniwersytetu Sofijskiego oraz Instytutu Polskiego w Sofii, odbywał zdalne wykłady na slawistyce. Rozmowa z prof. Rottem ukazała się też w uczelnianym czasopiśmie sofijskiej uczelni.

Dariusz Rott - zdjęcie profilowe
prof. Dariusz Rott

return to top