Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Literaturoznawstwa

Prof. Nina Nowara-Matusik pomysłodawczynią i inicjatorką projektu „Magiczny Śląsk”

23.12.2022 - 07:38 aktualizacja 23.12.2022 - 07:38
Redakcja: annaszumiec
Tagi: Magiczny Śląsk, projekt, Śląsk

O tym, że Śląsk jest piękny, nie trzeba przekonywać żadnego Ślązaka. Ale może innych już trochę tak. I może trochę też jednak nas samych. Jak się przekonać? Gdzie szukać? Niedaleko. Wciąż jeszcze wiele śląskich skarbów drzemie nieodkrytych w opasłych tomiszczach bibliotek, na szczęście coraz częściej cyfrowych. I czy może istnieć słowo piękniejsze od tego, które ukształtowała literacka fantazja?

Chcielibyśmy takim właśnie słowem i takim Śląskiem się podzielić: magicznym, fantastycznym, nastrojowym – pięknym. Innym od szaroburego powietrza i czerni węgla. Innym od stereotypu. Pełnym humoru (ale nie kabaretowego). Dalekim od cepelii, kiczu i krupnioka. Lśniącym wieloma odcieniami. Niezwykłym.

Zaczynamy zatem naszą podróż. Będziemy przekładać i przewozić zapisane nierzadko szwabachą karty niemieckiej literatury na polską stronę (übersetzen). I tworzyć (po)mosty. A przynajmniej kładki. Najpierw krótkie i raczej lekkie. A z czasem być może trwalsze. Łączące, nie dzielące. Nadgraniczne. Różnorakie. Może nieco chybotliwe. Może nieco chropowate. Dla każdego. Bez barier. Otwarte. Jednym słowem: śląskie.

Pierwsze kładeczki już są. Magiczny las Erny Drewitz, tuż obok zakopconego Beuthen. I groźne otchłanie płonącej Fanny-Grube. I ezoteryczny Eichendorff. A teraz pora na starożytne misteria w Murckach… A potem może na Fausta w Wesołej… Kto chce sprawdzić, dokąd zaprowadzi nas czarna studnia?

Pomysłodawczynią oraz inicjatorką projektu jest Nina Nowara-Matusik, literaturoznawczyni, germanistka, tłumaczka, profesorka w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Redaktorka naczelna otwartego czasopisma naukowego „Wortfolge. Szyk Słów”. Zwolenniczka otwartej nauki. Mieszka w Bytomiu.

Pierwszą część aktualnie publikowanego tłumaczenia można znaleźć na stronie Wachtyrz.edu.

zdjęcie przedstawiające zbiornik wodny w porze jesiennej z pływającymi kaczkami

return to top