Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Literaturoznawstwa

Spotkania naukowe z cyklu: „Ludzie-nauka-wpływ”

15.05.2023 - 07:17 aktualizacja 15.05.2023 - 07:17
Redakcja: annaszumiec
Tagi: Egipt, spotkanie naukowe

spotkanie 1: dr Wojciech Ejsmond (IKŚiO PAN)

temat: Egipt to nie tylko faraonowie. 10 lat badań w Gebelein

data wydarzenia: 22 maja (pon.) 2023

godzina: 14.00

sala: A1.8 (ul. Uniwersytecka, Katowice)

grupa odbiorców: wszyscy

gość: dr Wojciech Ejsmond – archeolog specjalizujący się w pradziejach i pierwszych wiekach historii starożytnego Egiptu. Współkieruje Gebelein Archaeological Project (misją archeologiczną w mikroregionie Gebelein w południowym Egipcie) oraz Warsaw Mummy Project (interdyscyplinarnymi badaniami mumii w Warszawie). Kierowany przez niego zespół odkrył wcześniej nieznaną nekropolę z III tys. p.n.e. i najstarsze znane z kontekstu świątynnego modlitwy w Gebelein, a w ramach badań mumii odkryto, że jedna z nich to ciało kobiety z nadal zachowanym w macicy płodem, co jest pierwszym tego typu znaleziskiem w egipskiej mumii. Wojtek jest laureatem Stypendium START dla wybitnych młodych naukowców, przyznanym przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej oraz nagrody w dziedzinie nauk humanistycznych, którą przyznał mu Instytut de Republica. Prowadził wykłady m.in. na uniwersytetach w Bonn, Jaén, Auckland. Jest również zapraszany do publikowania w encyklopediach i podręcznikach akademickich wydawanych przez Oxford i Uniwersytet Amerykański w Kairze.

Egipt to nie tylko faraonowie – plakat

Organizator cyklu spotkań: dr Agata Sowińska (filolog klasyczny, Instytut Literaturoznawstwa)

W spotkaniach można uczestniczyć również zdalnie – osoby chętne proszone są o kontakt z dr Sowińską (agata.sowinska@us.edu.pl).

dr ejsmond zdjęcie naukowa na tle starozytnych ruin wraz z tytułem spotkania ludzie-nauka-wpływ i informacjami dot. autora

return to top