Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Literaturoznawstwa
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Spotkania naukowe z cyklu: „Ludzie – nauka – wpływ”

15.01.2024 - 15:05 aktualizacja 15.01.2024 - 15:05
Redakcja: annaszumiec
Tagi: spotkanie naukowe

spotkanie 7: dr Filip Taterka (IKŚiO PAN)

data wydarzenia: 19 stycznia (pt.) 2024

godzina: 09.45 [MS TEAMS]

grupa odbiorców: wszyscy

temat: Egiptologia z przymrużeniem oka

o wykładzie: W 2022 roku obchodziliśmy dwusetną rocznicę odczytania hieroglifów przez Jeana-François Champolliona, które dało początek naukowej egiptologii. Dziś egiptologia jest jedną z najprężniej rozwijających się nauk, która każdego roku przyciąga nowych adeptów z całego świata, reprezentujących nie tylko różnorakie perspektywy, lecz także najrozmaitsze specjalności. Powszechne wyobrażenie o pracy egiptologa nie do końca przystaje jednak do tego, jak naprawdę wygląda prowadzenie tego rodzaju badań. Rzeczywistość jest bowiem dużo bardziej skomplikowana, choć nie mniej fascynująca.

gość: dr Filip Taterka – egiptolog, znawca pisma hieroglificznego; adiunkt w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Sorbonne Université w Paryżu, gdzie w 2018 r. obronił pracę doktorską poświęconą egipskim wyprawom do Puntu („Les expéditions au pays de Pount sous la XVIIIe dynastie égyptienne: Essai de compréhension du rôle idéologique des missions «commerciales»”). Laureat licznych stypendiów i wyróżnień (w tym Finalista Nagrody Naukowej tygodnika „Polityka” 2018). Uczestnik misji archeologicznych pracujących w świątyniach Hatszepsut i Thotmesa III w Deir el-Bahari. Autor wielu publikacji naukowych, w tym książki „Opowieści znad Nilu. Opowiadania egipskie z okresu Średniego Państwa” (Warszawa 2017), pierwszego polskiego przekładu zachowanych fragmentów dzieł Manethona z Sebennytos (Poznań 2017), monografii „Przez morze do Ziemi Boga: Egipskie wyprawy do krainy Punt i ich znaczenie w religii i ideologii władzy kraju faraonów” (Warszawa 2020) oraz pierwszego polskiego przekładu „Listu do Pana Daciera” J.-F. Champolliona.

DR FILIP TATERKA_PLAKAT_19.01

Organizator cyklu spotkań: dr Agata Sowińska (filolog klasyczny, Instytut Literaturoznawstwa). Osoby zainteresowane spotkaniem proszone są o kontakt z dr Sowińską (agata.sowinska@us.edu.pl).

dr filip taterka zdjęcie profilowe

return to top