data wydarzeń 9, 10 i 11: 7 maja (wt.) 2024
grupa odbiorców: wszyscy
miejsce: Wydział Humanistyczny w Katowicach, ul. Uniwersytecka 4
kategoria: wykłady i warsztaty
Spotkania naukowe cyklu objął patronatem Dziekan Wydziału Humanistycznego prof. dr hab. Adam Dziadek
Wydarzenia są realizowane w ramach Europejskiego Miasta Nauki, w paśmie Miasto-Region-Akademia
spotkanie 9: mgr Joanna Mendyk
godzina: 11.30-13.00
miejsce: sala A1.12
temat: „Pieśń o Cydzie” – historia, poezja, interpretacja
o spotkaniu: „Pieśń o Cydzie” to anonimowy poemat epicki powstały ok. 1200 r., uznawany za najważniejsze dzieło średniowiecznej literatury kastylijskiej. Choć utwór od ponad dwóch stuleci jest obiektem dociekań i debat erudytów nie tylko z Hiszpanii, ale też innych krajów, wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Popularność badań nad poematem sprawia zarazem, że historia studiów nad „Pieśnią” to w dużej mierze historia hiszpańskiej filologii, z typowymi dla każdej dyscypliny zmianami paradygmatów. Spotkanie zostanie poświęcone przedstawieniu „Pieśni o Cydzie” z uwzględnieniem aspektów historycznych, społecznych i literackich, a także krytycznej analizie wybranych odczytań utworu. Szczególny nacisk zostanie położony na najczęściej popełniane błędy interpretacyjne, których należy się wystrzegać, przystępując do analizy dzieł literatury dawnej.
gość: Joanna Mendyk – doktorantka historii średniowiecznej na Universidad de Zaragoza i nauk o kulturze i religii na Uniwersytecie Jagiellońskim, autorka książki „Dwie twarze bohatera. Rodrigo Díaz a jego wizerunek w «Pieśni o Cydzie»”. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na historii mentalności w średniowiecznej Iberii, epice ze szczególnym uwzględnieniem „Pieśni o Cydzie”, zagadnieniach wojny, przemocy i etosu rycerskiego, życiu Rodriga Díaza i jego legendzie oraz wzajemnych relacjach pomiędzy historią i literaturą piękną.
spotkanie 10: dr Filip Taterka
godzina: 13.30-15.00
miejsce: sala A1.8
temat: Odrzucając drabinę. O zaskakującej żywotności pewnych dawnych koncepcji we współczesnych badaniach nad starożytnym Egiptem
o spotkaniu: W ostatnich latach w badaniach nad starożytnym Egiptem zaobserwować można wyraźną tendencję do krytycznej autorefleksji, która pozwoliła nam dostrzec, że poglądy naukowe są zawsze produktem swoich czasów. W efekcie wiele opinii, które stosunkowo niedawno cieszyły się powszechną aprobatą uczonych, dziś uznaje się za przestarzałe lub wynikające z błędnych przesłanek. Podczas spotkania naukowego zaprezentowane zostaną wybrane przykłady ukazujące, w jaki sposób rozmaite twierdzenia do niedawna uważane za oczywiste wywodzą się w dużej mierze z dziewiętnastowiecznych przesądów (nie tylko) na temat Egiptu. To z kolei prowadzić nas będzie do szerszej refleksji metodologicznej dotyczącej naszego postrzegania przeszłości..
gość: Filip Taterka – egiptolog, znawca pisma hieroglificznego, adiunkt w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Sorbonne Université w Paryżu, autor licznych publikacji naukowych i tłumacz literatury egipskiej. Jego zainteresowania badawcze ogniskują się wokół egipskiej ideologii władzy królewskiej (szczególnie w czasach panowania Hatszepsut), wypraw do Puntu, pisma i piśmiennictwa kraju faraonów oraz obecności Egiptu w kulturze popularnej. Od kilku lat prowadzi również otwarte seminarium z metodologii badań nad starożytnością według autorskiego pomysłu.
10_dr Filip Taterka_7.05_plakat
spotkanie 11: dr Patrycja Matusiak
godzina: 15.15-16.45
miejsce: sala A1.8
temat: Miasto-masa-maszyna czy odyseja? Z badań nad recepcją historii Kartaginy w komiksie
o spotkaniu: Tematyka kartagińska w komiksach przedstawiana jest w różnych konwencjach – w czasie
warsztatów zastanowimy się wspólnie, która z nich pełniej definiuje kartagiński wizerunek: miasto-masa-maszyna czy też odyseja. Autorzy komiksów skupiają się głównie na II wojnie punickiej i Hannibalu oraz III wojnie punickiej i zagładzie miasta. Przyjrzymy się też bliżej poprzez pryzmat rodzajów komiksów i ich funkcji polom i akwenom bitewnym, ofiarom dla Molocha oraz podróżom kosmicznym, próbując uchwycić miejsca, w których historiograficzne przekazy autorów antycznych zamieniają się w odautorską, historiofotyczną fantazję.
gość: Patrycja Matusiak – filolog klasyczny, adiunkt w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Specjalizuje się w badaniach nad tematyką kartagińską (Hannibalem, Kartaginą i wojnami punickimi), historiograficzną oraz recepcyjną (antyk w komiksie).
Organizator cyklu spotkań: dr Agata Sowińska (filolog klasyczny, Instytut Literaturoznawstwa). Spotkania dostępne będą również zdalnie (MS Teams). Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z dr Sowińską (agata.sowinska@us.edu.pl).