Instytut Literaturoznawstwa

Literacka konferencja naukowa „Przed i po – Wisława Szymborska” [wydarzenie przełożone]

29.09.2020 - 19:38 aktualizacja 14.10.2020 - 11:07
Redakcja: annaszumiec

Wydarzenie przełożone ze względu na pogłębiające się zagrożenie epidemiologiczne. Prosimy o obserwowanie aktualności, organizatorzy poinformują o nowym terminie konferencji.

W dniach 19-20 października 2020 roku odbędzie się 4. Literacka konferencja naukowa z cyklu „Przed i po” poświęcona postaci Wisławy Szymborskiej. Poprzedzający prelekcje panel wspomnieniowy planowany jest na 18 października (godz. 18.00, Filharmonia Zabrzańska). Obrady będą miały miejsce w zabrzańskiej Łaźni Łańcuszkowej Muzeum Górnictwa Węglowego. Konferencja odbędzie się w trybie tradycyjnym przy zachowaniu wszelkich wymagań sanitarnych związanych z pandemią.

Przed i po – Wisława Szymborska

Program konferencji:

18 października, 1800

Panel wspomnieniowy (M. Rusinek, L. Neuger, A. Lawaty, J. Gromek-Illg, J. Illg)

19 października

1000 – uroczysta inauguracja (M. Mańka Szulik, prof. D. Pawelec, prof. J. Kisiel)

Aleksander Fiut, Szymborska barokowa;

Joanna Zach, „Wszechwiedzenie” i zmysł udziału;

Piotr Śliwiński, Zadry, ranki, strupki. Drobne kontuzje w wierszach Wisławy Szymborskiej;

Marcin Jaworski, Szymborska sentymentalna;

1400-1500 – przerwa obiadowa

Paweł Próchniak, Naturalna oddychacja (ćwiczenia z respilologii poetyckiej);

Anna Spólna, Późne zmysły. Sensualność tomu „Wystarczy” Wisławy Szymborskiej;

Agnieszka Dauksza, Wielka liczba. Postacie nieznaczne w poezji Wisławy Szymborskiej;

Jerzy Paszek, Trojaki dowcip Szymborskiej;

20 października

Tomasz Kunz, Niewspółobecność. Wisława Szymborska i „wymiana tradycji”;

Andrzej Zieniewicz, Zamiennik istnieniowy. Poetyka Wisławy Szymborskiej;

Ewa Graczyk, Głos Szymborskiej;

Anna Węgrzyniakowa, Ekowrażliwość – od Wisławy Szymborskiej do Julii Fiedorczuk;

Krzysztof Hoffman, „Eksperyment nade wszystko” O wycinankach;

Dorota Wojda, „Dwa serduszka, cztery oczy” – „Pa!-role, Pa!-role”. Listy Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza;

Joanna Dembińska-Pawelec, „Myślę o Was przez siedem dni tygodnia, / A nawet w ósmym!” O korespondencji Wisławy Szymborskiej i Stanisława Barańczaka;

Grażyna Szewczyk, „W utopii nie można się utopić”. O fenomenie poezji Szymborskiej w Szwecji;

Dyskusja podsumowująca konferencję

Obiad pożegnalny