Instytut Nauk o Kulturze

Konferencja Naukowa „Komiksy i kobiety. Analizy, recepcje, referencje” 26-27 maja 2022 r.

02.05.2022 - 11:35 aktualizacja 06.06.2022 - 15:15
Redakcja: Justyna Januszewska
Tagi: "Komiksy i kobiety. Analizy recepcje referencje", 26-27 maja 2022 r., Festiwal Komiksowa Warszawa, Pałac Kultury i Nauki, Warszawa

Szanowni Państwo,

w ramach Festiwalu Komiksowa Warszawa zapraszamy Państwa do udziału w Konferencji Naukowej „Komiksy i kobiety. Analizy, recepcje, referencje”, która odbędzie się w dniach 26-27 maja 2022 r, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Zapraszamy Państwa do dyskusji zogniskowanej wokół kobiet i komiksów – temat ten proponujemy potraktować bardzo szeroko i mamy nadzieję na zróżnicowane perspektywy badawcze. Współczesna dyskusja wokół kobiecości, praw kobiet, pozycji kobiet i ich ról społecznych jest stale obecna we wszystkich dziedzinach sztuki. Debata dotycząca tych pojęć stanowi ważny element refleksji o współczesności. Dziś szczególną uwagę zwracamy na miejsce i losy kobiet uwikłanych w konflikty zbrojne i kryzysy humanitarne. W jaki sposób te konstatacje na temat kobiet i kobiecości znajdują odzwierciedlenie w komiksie, w jaki sposób skłaniają nas do myślenia o komiksach, ale i środowisku twórczym, wydawcach, imprezach komiksowych. Jakie motywy dominują w dyskursie wokół kobiet i kobiecości w świecie komiksu? W jaki sposób kształtuje się nasze spojrzenie na teksty, analizy i interpretacje w studiach nad komiksem? Tematy wystąpień mogą skupiać się wokół proponowanych niżej zagadnień, ale zapraszamy też do zgłaszania i innych propozycji referatów. W szczególności mamy nadzieję na poruszenie następujących kwestii:

• Kobiety wobec komiksu autobiograficznego.
  • Komiks a kobiety – tworzony przez kobiety; o kobietach; dla kobiet.
  • „Komiks kobiecy” – wokół pojęcia, wokół gatunku.
  • Obrazy kobiet w komiksach. Role społeczne. Boginie, bohaterki, matki.
  • Obrazy kobiet w konfliktach zbrojnych.
  • Kobiety wobec kryzysów.
  • Kobiety a komiksy superbohaterskie.
  • Ciało kobiece w komiksie.
  • Debaty i spory akademickie.
  • Rola kobiet w środowiskach animatorów, fandomów komiksowych.
  • Aktywizm komiksowy – cele, priorytety, ograniczenia, skutki, problemy, perspektywy.
  • Kobiety na rynku wydawniczym – twórczynie i wydawczynie na rynkach Polskich i zagranicznych, rola i udział kobiet w rynku.

Zgłoszenia przyjmowane są do 11 maja.

Propozycje wystąpień (trwających maksymalnie 20 minut) należy przesłać na adres: konferencja.komiksowa@gmail.com

Propozycja powinna zawierać:

1. Tytuł wystąpienia
  2. Imię i nazwisko prelegenta
  3. Afiliację
  4. Krótki opis wystąpienia (1000-1500 znaków ze spacjami).

Informacje o akceptacji zgłoszenia otrzymają Państwo do 16 maja.
Prelegenci otrzymają wejściówki na całą imprezę.
Konferencja jest bezpłatna.

dr Jakub Jankowski (Uniwersytet Warszawski),
dr Matylda Sęk-Iwanek (Uniwersytet Śląski w Katowicach; Instytut Nauk o Kulturze),
Paweł Timofiejuk (Polskie Stowarzyszenie Komiksowe).
Komitet Organizacyjny Konferencji
Partner wydarzenia: Instytut Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Więcej o Festiwalu: https://www.facebook.com/Komiksowa.Warszawa/

return to top