Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Nauk o Kulturze

Publikacja „KALLIOPE AUSTRIA II. Kobiety w społeczeństwie, kulturze i nauce. Silna słaba płeć”

08.06.2022 - 16:53 aktualizacja 09.06.2022 - 10:12
Redakcja: am
Tagi: "KALLIOPE AUSTRIA II", Agata Borek, redakcja, Wydawnictwo Naukowe "Śląsk"

Publikacja „KALLIOPE AUSTRIA II. Kobiety w społeczeństwie, kulturze i nauce. Silna słaba płeć” pod redakcją naukową dr Agaty Borek, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego „Śląsk” oraz Stowarzyszenia Inicjatyw Wydawniczych, stanowi kontynuację serii poświęconej znanym Austriaczkom.

Druga część publikacji ukazuje sylwetki austriackich „żelaznych ladies”, kobiet mocujących się z przeciwnościami losu, niezależnych i nieustępliwych. Kobiet, dzięki którym zmieniało się oblicze kraju. One — jak wyraźnie pokazała to wystawa zorganizowana pod auspicjami Austriackiego Forum Kultury Kalliope Austria. Kobiety w społeczeństwie, kulturze i nauce, która była inspiracją do powstania tej publikacji — potrafiły zbuntować się przeciwko niesprawiedliwości społecznej i stawać w obronie wolności i praw kobiet, które wstępując na drogę wiodącą do sfery publicznej, tworzyły ruchy kobiece. Kobiety te opowiadały się za człowieczeństwem i występowały przeciwko wojnie, zasilając szeregi ruchu oporu, a po wojnie współtworzyły nową rzeczywistość. To kobiety, które wyszły z cienia mężczyzn i odnalazły swoje powołanie na polu zastrzeżonym wówczas dla silniejszej płci — w nauce.
img
Pierwsza część – „KALLIOPE AUSTRIA. Kobiety w społeczeństwie, kulturze i nauce. W 100. rocznicę uzyskania praw wyborczych przez kobiety” – ukazała się w roku 2019, a inspiracją do wydania publikacji była wystawa zorganizowana w ramach projektu Manfreda Thumbergera o niemalże takim samym tytule „Kalliope Austria. Kobiety w społeczeństwie, kulturze i nauce”, ukazująca sylwetki bardziej lub mniej znanych kobiet z niezwykle dużym potencjałem twórczym i o silnej osobowości, które pozostawały w cieniu mężczyzn nawet wówczas, gdy ich osiągnięcia miały znaczenie przełomowe. Wystawa pod auspicjami Austriackiego Forum Kultury gościła również w Katowicach, gdzie została dodatkowo objęta patronatem Konsula Honorowego Republiki Austrii.
img

Ukazanie niezwykle barwnych i zawiłych losów wspomnianych Austriaczek oraz doniosłości ich działalności nie tylko dla losów Austrii, lecz także całego świata, jak również przybliżenie ich sylwetek czytelnikowi stało się celem niniejszej publikacji wpisującej się w aktualny dyskurs dotyczący uzyskania przez kobiety praw wyborczych.

W pierwszym tomie znalazły się teksty autorstwa pracowników Uniwersytetu Śląskiego – w kolejności zamieszczonych tekstów – dr hab. Renaty Dampc-Jarosz, mgr. Romualda Jędruszczaka, dr Magdaleny Popławskiej, dr Agaty Borek, dr. hab. Michała Skopa, dr hab. Niny Nowary-Matusik, dr Moniki Blidy, mgr. Alana Rymarczyka,

w drugim tomie natomiast: dr. hab. Michała Skopa, mgr. Romualda Jędruszczaka, dr Magdaleny Popławskiej, dr Agaty Borek, dr. Pawła Meusa, dr. Krzysztofa Kłosowicza, dr Moniki Blidy oraz studentów – Anny Kutek i Jerzego Gruszki i pracowników innych uczelni, jak mgr Elwiry Poleszczuk, czy mgr. Alana Rymarczyka.

 

Z inicjatywy Austriackiego Forum Kultury na podstawie publikacji planowany jest cykl wykładów odnoszących się do sławnych kobiecych postaci pochodzących z Austrii.

return to top