Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Nauk o Sztuce
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

dr Agnieszka Tambor kierownikiem dwóch projektów finansowanych przez NAWA

30.10.2020 - 13:34 aktualizacja 30.10.2020 - 13:34
Redakcja: rr

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła wyniki naboru drugiej edycji programu Promocja Języka Polskiego. W konkursie rozstrzygniętym 25 września dofinansowanie na działania związane z promocją języka ojczystego otrzymało 15 projektów. Uniwersytet Śląski jest beneficjentem trzech projektów (maksymalna liczba wniosków na jedną uczelnię wyższą) – dr Agnieszka Tambor związana z Instytutem Nauk o Sztuce jest kierownikiem dwóch z nich i współwykonawcą trzeciego.

Projekt „Z kinem polskim w świat” realizowany będzie we współpracy z Uniwersytetem Studiów Zagranicznych Hankuk (Korea Płd.) oraz Uniwersytetem im. Komeńskiego w Bratysławie – wieloletnimi partnerami Uniwersytetu Śląskiego. W ramach inicjatywy przewidziano szereg działań popularyzujących krajowe kino wśród osób uczących się języka polskiego, Polonii oraz osób zainteresowanych kinem mieszkającymi poza granicami Polski. Projekt w dużej mierze skierowany jest także do nauczycieli, wykładowców i lektorów kultury polskiej i języka polskiego jako obcego/drugiego/odziedziczonego i ma im pomóc projektować ciekawe i przydatne lekcje oparte o film.

Z kolei we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Taszkiencie, który prowadzi pierwszy w Uzbekistanie lektorat języka polskiego, zrealizowany zostanie projekt „Rozwiń skrzydła jak orzeł!”. Dla uczestników przewidziano udział w warsztatach, wystawach i innych aktywnościach organizowanych przez Centrum Języka i Kultury Polskiej w Taszkiencie. Projekt wspierany jest przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Taszkencie.

Trzeci realizowany na UŚ projekt „Światowa Encyklopedia Polonistów” ma na celu zbudowanie bazy internetowej opisującej dokonania propagatorów naszego języka i naszej kultury.

Logo Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej

return to top