Instytut Nauk o Sztuce

Nowa publikacja pracownika INoS: Artystyczne światy Anny Szpakowskiej-Kujawskiej. Zbliżenia

27.09.2021 - 07:48 aktualizacja 29.09.2021 - 18:58
Redakcja: rr

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego ukazała się monografia autorstwa dr Karoliny Tomczak pt. Artystyczne światy Anny Szpakowskiej-Kujawskiej. Zbliżenia.

Książka poświęcona jest najmniej opisanemu zakresowi wszechstronnej twórczości tej ważnej wrocławskiej artystki, m.in. tendencjom malarskim, udziałowi w Sympozjum Wrocław’70, pracom ceramiczno-rzeźbiarskim, twórczości nigeryjskiej (egzotycznym kalabaszom) i sztuce powstałej w Lasówce (malarstwu kolażowemu i przestrzennym Skrzydlakom). Studium w sześciu rozdziałach prezentuje niesprecyzowane dotąd aspekty kreacji Szpakowskiej, co pozwala na wyróżnienie szczególnej specyfiki tej wielomedialnej sztuki. Ujmuje ją w aktualny dyskurs naświetlający jej nadal niewystarczająco określone wartości formalno-tematyczne oraz przynależność do paradygmatu sztuki współczesnej.