Instytut Nauk o Ziemi

Trzy dekady pomiarów śnieżnych na Lodowcu Hansa

18.11.2022 - 07:31 aktualizacja 18.11.2022 - 09:00
Redakcja: lukaszmalarzewski

Pokrywa śnieżna jest kluczowym elementem obiegu wody w przyrodzie, jak i podstawowym materiałem budującym lodowce. Na Lodowcu Hansa (Hansbreen), położonym na południowym Spitsbergenie, szczegółowe pomiary śnieżne prowadzone są od ponad 30 lat, jednak dane te dotychczas były praktycznie niedostępne.

W czasopiśmie Scientific Data (Nature Research) ukazał się artykuł przygotowany przez dr. Michała Laskę we współpracy z naukowcami z Instytutu Geofizyki PAN, Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Opisuje on zbiór 79 zarchiwizowanych profili śnieżnych wykonanych w latach 1989-2021, co czyni go największym tego typu zestawem danych na obszarze całego Svalbardu. Jednym z największych wyzwań tej pracy było ujednolicenie pomiarów wykonanych z użyciem różnych klasyfikacji cech fizycznych pokrywy śnieżnej, do aktualnego protokołu The International Classification for Seasonal Snow on the Ground (Fierz et al. 2009). Dzięki temu możliwe jest porównanie danych z różnych okresów i lokalizacji. Szeroki zakres materiału sprawia, że baza danych powinna być szczególnie wartościowa dla osób zaangażowanych w badania ewolucji i modelowania pokrywy śnieżnej oraz naukowców związanych z glacjologią, ekologią i hydrologią obszarów zlodowaconych.

Laska, M., Luks, B., Kępski, D. et al. Hansbreen Snowpit Dataset – over 30-year of detailed snow research on an Arctic glacier. Scientific Data 9, 656 (2022). Doi: 10.1038/s41597-022-01767-8

Laska, Michał; Luks, Bartłomiej; Kępski, Daniel; Gądek, Bogdan; Głowacki, Piotr; Puczko, Dariusz; Migała, Krzysztof; Nawrot, Adam; Pętlicki, Michał (2022): Hansbreen Snowpit Dataset: a long-term snow monitoring (since 1989) in the unique field laboratory (SW Spitsbergen, Svalbard). PANGAEA, https://doi.org/10.1594/PANGAEA.942279

Profil śnieżny o głębokości ponad 4.5 m, położony w strefie akumulacyjnej Hansbreen. Fot. Antoine Kies