Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Nauk Teologicznych

Korespondencja Augusta Hlonda i Józefa Gawliny w latach 1924-1948

11.10.2022 - 11:30 aktualizacja 11.10.2022 - 12:28
Redakcja: elizalubojanska
Z radością informujemy, że w ramach serii „Źródła do Dziejów Kościoła Katolickiego na Górnym Śląsku” ukazała się monografia:

 

Korespondencja Augusta Hlonda i Józefa Gawliny w latach 1924-1948,  Wydanie i opracowanie Jerzy Myszor, Damian Bednarski i Jan Konieczny, Katowice 2022, wyd. 2 uzup., Katowice, WueM i KSJ, ss. 392, indeksy. 

Prezentowana monografia zawierająca korespondencję kard. Augusta Hlonda i bp. Józefa Gawliny, to ważny przyczynek do zrozumienia historii Kościoła w Polsce w okresie międzywojennym, a także interesujące źródło informacji na temat roli Kościoła, a zwłaszcza zaś duszpasterstwa wojskowego w okresie II wojny światowej na Zachodzie. Zachowane listy obydwu dostojników znajdują się w kilku archiwach.

Drugie wydanie Korespondencji Hlond-Gawlina zostało poszerzone o 83 listy, odnalezione w archiwach polskich i zagranicznych. Do wielu, nieznanych wcześniej  dokumentów, dotarł w ostatnich latach ks. Damian Bednarski. Na szczególną uwagę zasługuje to, że udało się odnaleźć 38 listów z okresu II wojny światowej i, dzięki czemu dotychczasowy zbiór 29 listów aktualnie  powiększył się do 67 i jest już chyba (?) kompletny (fragmenty Noty edytorskiej).

 

Pozycję można nabyć w: Księgarni Centrum Badań nad Historią Kościoła

img
return to top