Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Instytut Psychologii
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Psychologiczny Dom Kultury zaprasza z nowym wpisem

22.03.2023 - 09:06 aktualizacja 22.03.2023 - 09:06
Redakcja: michalinailska2

Tytuł: Był sobie chłopczyk

Autor: Ewa Winnicka

Gatunek: reportaż

Zagadnienia psychologiczne: psychologia sądowa; psychologia w postępowaniu karnym; charakterystyka psychologiczna sprawcy i ofiary; psychologia społeczna

Kto poleca: dr Wiola Friedrich

      Czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda proces ujęcia sprawcy przestępstwa? Dlaczego nikt nie szuka zaginionego dwuletniego chłopca? Gdzie są jego rodzice? Kim są, skoro go nie szukają? Z czym zmaga się policja próbując ustalić tożsamość odnalezionych zwłok? Jak można być zdolnym do zabójstwa własnego dziecka? Jak długo można kłamać, manipulować i ukrywać nieobecność syna? Jaką trzeba być osobą, żeby zabić własne dziecko i udawać, że nadal żyje? Czy można było uniknąć tragedii dziecka? Czy kara jaką ponieśli Jarosław i Barbara jest sprawiedliwa i odpowiednia? W jakiej znieczulicy żyje polskie społeczeństwo, które nie interesuje się losem osób z bliskiego otoczenia?

     „Był sobie chłopczyk” to reportaż, którego autorem jest Ewa Winnicka – polska dziennikarka i reporterka. Książka opowiada historię śmierci dwuletniego Szymona, która wstrząsnęła Polską w marcu 2010 roku. Książka składa się z trzech części. Pierwsza, zatytułowana „Kryptonim Jasiu”, opowiada o tym jak śląska policja próbowała ustalić tożsamość odnalezionych w stawie zwłok małego chłopca. Zmagania policji trwały dwa lata, jednak determinacja i zawziętość funkcjonariuszy doprowadziła w końcu do prawdy. Część druga („23 miesiące Szymona”) to opowieść o bolesnych faktach z życia dziecka i jego rodziców. Ostatnia część pod tytułem „Będzin” to historia zdarzeń mających miejsce już po ujęciu sprawców.

    Dzięki tej poruszającej historii możemy próbować zrozumieć jakie tło motywacyjne, osobowościowe i sytuacyjne miało istotny wpływ na zachowanie rodziców w momencie popełniania zabronionego czynu oraz jaki jest związek pomiędzy motywacją sprawców a ich działaniem w warunkach stresu psychologicznego. Ponadto możemy przyglądać się śledztwu, które jest formą prowadzenia postępowania przygotowawczego w sprawach o najpoważniejsze przestępstwa, w tym przypadku zabójstwo. Zastanawiać może nas również reakcja otoczenia (a właściwie jej brak) na zniknięcie Szymona – nieświadomość babci, dziadka i rodzeństwa, czy brak dociekliwości sąsiadów. Polecam tę smutną lekturę tym z Was, którzy pragną zrozumieć co i dlaczego się wydarzyło oraz dlaczego podobnych historii może być więcej.

img
return to top