Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Instytut Psychologii
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

AstroMentalHealth – zespół ds. badań z psychologii kosmicznej

Idea zespołu

Stacje polarne, łodzie podwodne, przestrzeń kosmiczna, to tylko kilka przykładów tak zwanych ekstremalnych środowisk, czyli kontekstów życia i pracy, które stawiają przed człowiekiem ponadprzeciętne wyzwania. Chociaż od czasu pierwszych wypraw i ekspedycji można obserwować niesamowity rozwój technologii, która wspiera funkcjonowanie człowieka w środowiskach ekstremalnych, jednak to, czego nie udało się jak dotąd całkowicie wyeliminować, to wyzwania psychologiczne związane z izolacją społeczną i zamknięciem na małej przestrzeni.

Interdyscyplinarny zespół naukowców pod kierownictwem dr Agnieszki Skorupy z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego zdobył zdobył finansowanie projektu w ramach Kampanii Badawczej Europejskiej Agencji Kosmicznej: Call for Polish activities to fly on ISS na prowadzenie badań w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz w analogowym habitacie kosmicznym Lunares, których celem jest sprawdzenie wpływu izolacji kosmicznej na zdrowie psychiczne człowieka.

Projekt AstroMentalHealth ma charakter eksploracyjny. Tworząc protokół badawczy, który wieloaspektowo opisuje psychologiczne funkcjonowanie astronautów podczas misji kosmicznej, badania są okazją do monitoringu procesów adaptacji psychologicznej człowieka do krótkotrwałych misji kosmicznych oraz identyfikacji indywidualnych cech potencjalnie kluczowych podczas selekcji i szkolenia przyszłych badaczy kosmosu. Projekt stanowi też próbę podjęcia odpowiedzi na pytanie w jakim zakresie dane zbierane w analogowych habitatach kosmicznych dotyczące indywidualnych predyspozycji astronautów, ich relacji ze środowiskiem naturalnym i technologicznym, realizacji zadań zawodowych i zmian w subiektywnych dobrostanie podczas misji, mogą podlegać generalizacji na zachowanie astronautów podczas misji kosmicznej.

img
Dane projektu Dane projektu
left img

Tytuł projektu: AstroMentalHealth – Mental and behavioral health, work performance, and interaction with nature and technological environment during a space mission – psychological monitoring and intervention programs

Nazwa programu/ numer działania: Kampania Badawcza Europejskiej Agencji Kosmicznej: Call for Polish activities to fly on ISS; Innovation Area: Human and Robotic Exploration 

Numer konkursu/ naboru: OSIP ID: I-2023-06798

Wysokość dofinansowania: 274 425.00 EUR

Czas realizacji: Projekt uzyskał finansowanie na lata 2024–2025, a realizacja jego części badawczej jest związana z misją kosmiczną z udziałem polskiego astronauty. Obróbka zebranych podczas kampanii badawczej danych i publikacja potencjalnych wyników przewidziana jest do 2028 roku.

Członkowie zespołu Członkowie zespołu
left img

Projekt AstroMentalHealth po stronie Uniwersytetu Śląskiego reprezentują:

dr Agnieszka Skorupa – Instytut Psychologii WNS UŚ, kierowniczka projektu

dr Mateusz Paliga, prof. UŚ – Instytut Psychologii WNS UŚ, wice kierownik projektu

dr Dagna Kocur, prof. UŚ – Instytut Psychologii WNS UŚ

 

W skład grupy badawczej wchodzą także przedstawiciele innych ośrodków naukowych oraz reprezentanci sektora prywatnego:

 

prof. dr hab. Dariusz Galasiński – Centrum Interdyscyplinarnych Badań nad Zdrowiem i Chorobą Uniwersytetu Wrocławskiego

dr hab. Justyna Ziółkowska – Uniwersytet SWPS

mgr Konrad Opaliński – Uniwersytet Zielonogórski

dr inż. arch. Leszek Orzechowski – Space is Moore sp. z o.o.

mgr inż. arch. Agata Mintus – Space is Moore sp. z o.o.

Współpracownicy zespołu Współpracownicy zespołu
left img

Podczas realizacji poszczególnych zadań, zespół AstroMentalHealth współpracuje z szerokim gronem osób.

Przy analizie literatury współpracują z nami reprezentanci Uniwersytetu Zielonogórskiego i Uniwersytetu Śląskiego: p. Marcin Josiński, p. Katarzyna Kozioł, p. Laura Krupa, p. Weronika Nawrocka, mgr Agnieszka Szczotka, p. Wiktoria Urbańczyk, p. Bogumiła Weimann i mgr Maria Żochowska.

 

Podczas pracy z oprogramowaniem Noldus FaceReader współpracujemy z doktorantami Uniwersytetu Śląskiego: mgr Ari Nowacki i mgr Dariusz Niedbała.

 

Przy transkrypcjach wywiadów i video-dzienników współpracujemy z reprezentantami Uniwersytetu Zielonogórskiego i sektora prywatnego: mgr Joanna Kocąka, dr Paulina Korzeniewska i mgr Małgorzata Moskwik-Kędzierska.

 

Przy opracowywaniu bodźców wizualnych współpracowaliśmy z p. Mateuszem Mazurkiewiczem z Mazur Media.

return to top