Dr hab. Dariusz Krok, prof. UO: pracownik naukowy Uniwersytetu Opolskiego; dr hab. nauk teologicznych (2010), dr hab. nauk społecznych w zakresie psychologii (2019). Obecnie Zastępca Dyrektora Instytutu Psychologii Uniwersytetu Opolskiego oraz kierownik Katedry Psychologii Zdrowia i Jakości Życia. W swoich badaniach zajmuje się psychologią jakości życia, psychologią zdrowia, psychologią osobowości i psychologią religii. Autor kilku książek (m.in. Religijność a jakość życia w perspektywie mediatorów psychospołecznych, W poszukiwaniu znaczenia choroby nowotworowej) oraz ponad 100 artykułów z dziedziny psychologii oraz teologii wydrukowanych w recenzowanych czasopismach zagranicznych i krajowych. Należy do kilku towarzystw naukowych zagranicznych i polskich oraz jest członkiem redakcji kilku czasopism zagranicznych i polskich. Odbył staż naukowy w ramach Visiting Fellowship w University of London i Palacky University oraz prowadził wykłady w ramach programu Erasmus+ w Anglii, Belgii, Słowacji i Czechach. W najnowszym rankingu 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie przygotowanym przez Uniwersytet Stanforda i wydawnictwo Elsevier znalazł się wśród naukowców uwzględnionych w kategorii „osiągnięć naukowych za 2022 rok”.
Zaplanowano 2 otwarte spotkania z Panem Profesorem:
- 22.11.2023 – Wykład: Radzenie sobie ze stresem w chorobie chronicznej: blaski i cienie
Godziny: 11:30-13:00; sala: 209
Każda choroba, szczególnie choroba przewlekła, ze względu na silne obciążenie stresem i intensywność negatywnych emocji, wywiera niezwykle silny wpływ na psychikę osoby i zmusza do podjęcia szeregu działań ukierunkowanych na redukcję napięcia stresowego. Celem wykładu będzie zaprezentowanie, na bazie wyników przeprowadzonych badań własnych, specyficznych cech transakcji stresowej u osób chorych chronicznie (choroba nowotworowa i choroby układu krążenia) w perspektywie kategorii znaczenia. Poruszone zostaną także możliwości efektywnego radzenia sobie z chorobą przewlekłą w oparciu o psychiczne zasoby osobiste oraz wsparcie społeczne (rodzina, przyjaciele).
- 06.12.2023 – Wykład: Psychologiczne doświadczenie bólu totalnego: uwarunkowania i konsekwencje
Godziny: 11:30-13:00, sala: 209
Koncepcja bólu totalnego została zaproponowana przez C. Saunders, która wyróżniła cztery wymiary bólu: fizyczny, psychiczny, społeczny i duchowy. Niniejsze wymiary współdziałają ze sobą i odzwierciedlają globalne sensoryczne i emocjonalne doświadczenie choroby. Celem wykładu będzie ukazanie uwarunkowań i konsekwencji doświadczania bólu totalnego u osób cierpiących na nowotwory złośliwe. Wskazane zostaną powiązania między wymiarami bólu totalnego, zasobami osobistymi i akceptacją choroby, a także potencjalne możliwości radzenia sobie z bólem na płaszczyźnie psychologicznej.