Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Instytut Psychologii
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

dr Magdalena Rode dla Widzialnej Psychologii

15.11.2023 - 18:39 aktualizacja 15.11.2023 - 18:39
Redakcja: elzbietabiolik
Tytuł: Amelia Bedelia

Autor: Peggy Parish

Gatunek: literatura dziecięca (rekomendowany wiek 6-8 lat) i nie tylko 

Zagadnienia psychologiczne: psychologia różnic indywidualnych, psychologia społeczna, tolerancja, uwrażliwianie na drugiego człowieka

Kto poleca: dr Magdalena Rode

 

Czy zdarzyło się wam, że zachowanie innego człowieka było dla was kompletnie zaskakujące? Czy kiedykolwiek ktoś sprawił, że wasza irytacja sięgała zenitu? Co wtedy warto robić? Cóż, zapewne nie ma tu jednej właściwej ścieżki działania. A co wy zrobilibyście, gdyby ktoś pomagający wam w niektórych pracach domowych, zamiast porządku wprowadzał nieco chaosu i (nie)porządku domowego? Na te pytania można znaleźć odpowiedź w serii opowieści o przygodach Amelii Bedeli i jej pracodawcach, czyli państwu Rogers.

Amelia – imię po prostu urokliwe. Taką też postacią jest Amelia Bedelia, zamieszkująca karty opowieści autorstwa Peggy Perish, wciągającej czytelników w serię przygód tej nieposkromionej pomocy domowej. Jaki urok skrywa w sobie bohaterka opowieści? Amelia Bedelia to osoba zatrudniona przez Panią i Pana Rogers do pomocy przy utrzymywaniu porządku w ich domu i na posesji. Jest osobą bardzo potrzebną, bo nie tylko wykonuje przydzielane jej zadania, ale jednocześnie doskonale stwarza otaczającą rzeczywistość. Przykładowo jest „doskonałą” kreatorką kulinarnych smaków – a w szczególności bezowego tortu cytrynowego, którym rozkoszuje się Pan Rogers.

Amelia Bedelia to postać barwna – jednocześnie bardzo prostolinijna, ale też wymagająca wiele cierpliwości. Na czym polega jej wyrazistość i ponadpokoleniowe zamiłowanie do niej czytelników? Cóż, bohaterka jest osobą autentyczną, naturalną, nie nakładającą na siebie żadnych masek społecznych. Jest bardziej wyrazista w porównaniu do reszty osób… śmieszna, a nawet przezabawna. Wszystko, co się do niej mówi lub pisze, odbiera w sposób dosłowny, bezpośredni. Nie rozumie kontekstu kierowanych do niej zdań. Obróbka percepcyjna trafiających do niej słów i komponowanych w jej stronę zdań odbiega od sposobu rozumienia przeciętnego człowieka. Pod tym względem Amelia przypomina dziecko, które dopiero wchodzi w przestrzeń kompozycji werbalnych, uczy się znaczeń i idiomów. Ponadto nie rozumie, że wykonała coś niepoprawnie. Skutki niektórych jej działań są straszne, czasami nie odwracalne. Natomiast tym, co zmiękcza serce i łagodzi frustracje państwa Rogers (i nie tylko), jest jej intencja do czynienia dobra. Amelia, na każdym kroku stara się, by wszystko co ma zrobić było jak najlepiej wykonane. Zachowuje się, jak każdy z nas, gdy chce sprawić innym radość, w szczególności zaś osobom bliskim. Takimi osobami są dla Amelii Bedeli właśnie państwo Rogers.

Historia Amelii i państwa Rogers to propozycja dla czytelników w każdym wieku. Splot prezentowanych wydarzeń pokazuje wszak nie tylko nieporadność głównej bohaterki. Na plan pierwszy wychodzi jej wielki zapał, wielka szczerość, nastawienie do czynienia dobra. Poznając przygody pomocy domowej, czytelnik oswaja się z odmiennością człowieka oraz z tym, że każdy z nas może posiadać deficyty, a nawet dysfunkcje. Dzięki losom Amelii Bedeli oraz państwa Rogers można nauczyć się świata autentycznych przeżyć emocjonalnych, pojawiających się w sytuacjach dla nas zaskakujących, czy też nieznanych. Jednak przede wszystkim, dzięki Amelii uczymy się uwrażliwienia względem osób, które nie zawsze muszą przypominać nas, które mogą irytować, czy nawet wywoływać wściekłość. Wszakże któż z nas wpadłby na pomysł by zamiast umieszczać na czubku choinki wielką gwiazdę użyć lusterka, które ma wskazywać, że każdy kto w nie spogląda jest Wielką Świąteczną Gwiazdą? Tak działać potrafi tylko Amelia Bedelia.

return to top