Jakie wyzwania psychologiczne będą napotykali w przyszłości ludzie żyjący w koloniach marsjańskich i księżycowych? Kto lepiej przystosowuje się do życia w izolacji dysponując bardzo ograniczoną liczbą zasobów? Jak zadbać o jakość życia i efektywność pracy astronautów i kosmicznych turystów?
Na te i inne pytania stara się znaleźć odpowiedzi zespół psychologów pracujących w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. Inicjatorką projektu badawczego jest dr Agnieszka Skorupa, która we współpracy z dr Mateuszem Paligą oraz dr Moniką Stojek, prof. UŚ, rozpoczęła właśnie trzeci rok zbierania danych badawczych w analogowym habitacie kosmicznym Lunares w Pile (https://lunares.space/).
Relacja z obecnej misji transmitowana jest przez telewizję TVN24 (https://tvn24.pl/tvnmeteo/nauka/nasz-czlowiek-na-ksiezycu-hubert-kijek-rusza-na-misje-analogowa-6731092), a więcej o badaniach można dowiedzieć się m.in. z materiału: https://tvn24.pl/tvnmeteo/nauka/nasz-czlowiek-na-ksiezycu-hubert-kijek-w-habitacie-lunares-to-kosmiczny-pomysl-zeby-dziennikarz-zamknal-sie-w-kosmosie-6750619#playlist-6750619-video-6750784