Mariola Paruzel-Czachura, Katarzyna Pypno i Piotr Sorokowski opublikowali artykuł pt. „Alcohol and morality: one alcoholic drink is enough to make people declare to harm others and behave impurely” w Psychopharmacology.
Cytacja:
Paruzel-Czachura, M., Pypno, K. & Sorokowski, P. Alcohol and morality: one alcoholic drink is enough to make people declare to harm others and behave impurely. Psychopharmacology (2023). https://doi.org/10.1007/s00213-023-06438-z Impact Factor: 140; MNiSW: 3.400
Opis:
Celem badania było zrozumienie, czy bycie pod wpływem alkoholu wpływa na gotowość do naruszania fundamentów moralnych (fundamentu troski, sprawiedliwości, autorytetu, lojalności i czystości). Badacze przeprowadzili badanie laboratoryjne (N = 387) z trzema randomizowanymi grupami: grupą, która spożywała alkohol, grupą kontrolna, oraz grupą placebo. Sakralizację fundamentów moralnych mierzyli za pomocą Skalą Moralnych Podstaw Świętości w tłumaczeniu Paruzel-Czachury z zespołem. Badanie wykazało, że pijani uczestnicy naruszali moralne fundamenty troski i czystości częściej niż uczestnicy z grup kontrolnych i placebo. Oznacza to, że deklarowali większą gotowość do fizycznego krzywdzenia innych ludzi i zwierząt oraz nieczystych zachowań, np. dewiacyjnych zachowań seksualnych lub sprzedawania swojej duszy. Nie stwierdzono różnic w fundamentach sprawiedliwości, autorytetu i lojalności. To badanie pomaga zrozumieć procesy decyzyjne leżące u podstaw niemoralnych zachowań, w tym przestępstw. Badacze wykazali, że nawet jeden drink sprawia, że ludzie zmieniają swoje osądy na temat tego, co jest dobre, a co złe (w przypadku szkodliwych i nieczystych zachowań). Ponieważ tego rodzaju osąd poprzedza niemoralne zachowania, te wyniki mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego niektórzy ludzie pod wpływem alkoholu łamią zasady robiąc rzeczy, których nigdy nie zrobiliby na trzeźwo.