Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Instytut Psychologii
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

dr Magdalena Sitko-Dominik dla Widzialnej Psychologii

17.03.2024 - 17:49 aktualizacja 02.04.2024 - 13:09
Redakcja: elzbietabiolik
Tytuł: Seria Policjanci: „Policjanci. Ulica”; „Policjanci. Bez munduru”; „Policjanci. W boju”

Autor: Katarzyna Puzyńska

Gatunek: literatura faktu

Zagadnienia psychologiczne: psychologia pracy i organizacji, psychologia kliniczna, psychologia społeczna, psychologia bliskich związków

Kto poleca: dr Magdalena Sitko-Dominik

 

Wszystko, co w naszym życiu najważniejsze, zaczyna się od rozmowy. Nie inaczej rzecz ma się w wypadku serii „Policjanci” autorstwa Katarzyny Puzyńskiej. Psycholożka zaprasza nas do towarzyszenia w prowadzonych przez nią rozmowach z funkcjonariuszkami i funkcjonariuszami policji. Dzięki zamieszczonym, licznym przypisom stajemy się zaś równoprawnymi uczestnikami tych rozmów, ponieważ zarówno wszystkie specjalistyczne określenia, jak i przywoływane wydarzenia zostały przez nią odpowiednio wyjaśnione.

W tych intymnych rozmowach, podobnie jak w życiu, radość miesza się ze smutkiem. Funkcjonariusze opowiadają o tym, co na co dzień przynosi im satysfakcję, przytaczają zabawne sytuacje z życia zawodowego, jak również relacjonują, z jakimi wyzwaniami się mierzą oraz o jakich wydarzeniach nie potrafią zapomnieć. Możemy dowiedzieć się zatem, co skłoniło rozmówców i rozmówczynie do podjęcia służby w policji oraz jakie są tego konsekwencje zarówno dla nich, jak i ich najbliższych. Mamy szansę, aby skonfrontować nasze wyobrażenia na temat służby w policji, niejednokrotnie kreowane przez media i kinematografię, z rzeczywistością. Rozmowy te skłaniają również do refleksji na temat wykorzystywanego przez nas na co dzień języka. Czasami zapominamy bowiem o tym, że decydując się na wybór konkretnych słów, przyczyniamy się do umacniania nieprawdziwych stereotypów.

Dzięki rozmowom przeprowadzonym przez Katarzynę Puzyńską możemy holistycznie spojrzeć na służbę w policji, ponieważ jej rozmówcami i rozmówczyniami są osoby tak funkcjonariusze i funkcjonariuszki o zróżnicowanym stażu pracy, jak i osoby będące na emeryturze oraz ich bliscy, pokazujący jak wygląda służba w policji z ich perspektywy.

W pierwszej książce z serii, noszącej tytuł „Policjanci. Ulica”, Autorka rozmawia z policjantami ogniw patrolowo-interwencyjnych, wydziału ruchu drogowego, a także z członkami oddziałów prewencji. W drugiej, zatytułowanej „Policjanci. Bez munduru”, rozmówcami i rozmówczyniami są funkcjonariusze operacyjni i dochodzeniowi wydziałów kryminalnych oraz Centralnego Biura Śledczego Policji i osoby, które przeważnie realizują obowiązki zawodowe bez munduru, w tym: technik kryminalistyki, medyk sądowy czy też psycholog policyjny. Ostatnia książka z serii, czyli „Policjanci. W boju”, to zapis rozmów z policyjnymi antyterrorystami, ich partnerkami oraz żonami.

Jeżeli rozważacie pracę psychologa policyjnego, zamierzacie zostać funkcjonariuszami policji bądź też zwyczajnie jesteście ciekawi rzeczywistości polskich policjantów, warto sięgnąć po wspomniane pozycje. Dzięki nim będziecie mieli okazję nieco lepiej poznać spotykanych na co dzień, anonimowych superbohaterów i anonimowe superbohaterki, którzy nie zawahają się dla nas wypełnić rotę swojego ślubowania, jeśli znajdziemy się w niebezpieczeństwie.

img
return to top