wrzesień 2020
Instytut Psychologii

Sens i wartość zdrowia w kontekście współczesnej mentalności

07.09.2020 - 16:58 aktualizacja 16.09.2020 - 17:58
Redakcja: michalinailska2
Nakładem wydawnictwa Difin ukazała się książka autorstwa Małgorzaty Górnik-Durose, Łukasza Jacha, Agnieszki Pasztak-Opiłki i Teresy Sikory pt.”Sens i wartość zdrowia w kontekście współczesnej mentalności”.

W książce analizowane są ustosunkowania do własnego zdrowia, ujmowanego przez pryzmat preferencji definiujących współczesny świat –  szybko, łatwo, jednoznacznie. Preferencje te wyznaczają kształt mentalności współczesnego człowieka, określonej mianem mentalności prawego kciuka, która oddziałuje na sposób dokonywania ocen, wartościowania i podejmowania decyzji w różnych obszarach aktywności człowieka, także w odniesieniu do zdrowia.

Oprócz dogłębnych analiz teoretycznych, autorzy przedstawiają narzędzia do badania pojmowania zdrowia w kontekście jego funkcji oraz do pomiaru wartości, jaką dla ludzi stanowi zdrowie.

Dla nauczycieli akademickich i studentów treści zawarte w książce mogą  stanowić inspirujące poszerzenie perspektyw opisu i interpretacji  zjawisk związanych z szeroko pojętą sferą zdrowia. Natomiast dla wszystkich zainteresowanych problemami współczesności – zwłaszcza  tych, którzy lubią myśleć – przedstawiona w książce problematyka może stać się odniesieniem, pozwalającym na głębszą refleksję zachęcającym do głębszej refleksji o świecie, działającym w oparciu o zasady indywidualizmu, racjonalizacji, technologizacji, ekonomizacji i hedonizmu.