Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  
Instytut Psychologii
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Nowy materiał w Psychologicznym Domu Kultury

09.02.2023 - 16:13 aktualizacja 09.02.2023 - 16:13
Redakcja: michalinailska2

Tytuł: Animal Rationale. Jak zwierzęta mogą nas inspirować? Rodzina, edukacja, biznes.

Autorzy: Paweł Fortuna, Łukasz Bożycki

Gatunek: książka popularno-naukowa

Zagadnienia psychologiczne: psychologia ogólna, psychologia społeczna, psychologia rozwojowa, psychologia pozytywna, psychopatologia,

Kto poleca: dr Joanna Mateusiak

Czy zastanawialiście się może, czy zwierzęta – nie tylko te budzące respekt, jak niedźwiedź czy wilk, ale też takie jak krewetka czy ropucha – mogą nas, do czegoś zainspirować? Czy możemy, obserwując zwierzęta, szukać sposobów radzenia sobie ze stratą, stawiania czoła zagrożeniom, zabiegania o względy innych, pozyskiwania sojuszników? Możemy. Udowadniają to psycholog Paweł Fortuna oraz biolog i fotograf Łukasz Bożycki, którzy zapraszają nas do niecodziennej podróży.

Animal Rationale to frapująca książka, która z jednej strony, niczym w kalejdoskopie ukazuje świat niezwykłych reakcji, zachowań i zwyczajów zwierząt, a z drugiej przywodzi na myśl lustro, w którym może przejrzeć się tytułowe zwierzę rozumne, czyli człowiek. Gatunki, które poznajemy w kolejnych rozdziałach to nie tylk te najbardziej znane, majestatyczne lub groźne (jak słoń afrykański, niedźwiedź brunatny czy wilk), ani też te wzbudzające naszą czułość (koty czy chomiki). Animal rationale przygląda się również zwykle podziwianym tylko z oddali ptakom – jerzykowi, który potrafi latać nieprzerwanie przez cztery lata, rybitwie i pliszce. Spotyka pszczołę miodną i ropuchę, ale także dobrze znanego z bajki „Gdzie jest Nemo?” błazenka. W podróży przez tę książkę natkniemy się również na makaka japońskiego, bobra, piżmowoła, pająka krzyżaka, nimfę stawową, krewetkę pistoletową, czworooka czy też… ambystomę meksykańską.

Pewnie wielu z nas nie miało okazji wcześniej zobaczyć ambystomy (która, co wydaje się niemożliwe, nie osiąga dorosłego stadium rozwoju) lub czworooka (który widzi nad i pod wodą). Z pomocą przychodzi nam jednak jeden z autorów książki, nie tylko biolog opisujący świat natury, ale i wybitny fotograf, którego zdjęcia otwierają każdy z rozdziałów. Tych zaś, którzy nie tylko chcą poznać lepiej świat zwierząt, ale również znaleźć impuls do szukania w nim odniesień do własnych poczynań, swoją wiedzą i spostrzeżeniami wspiera drugi z autorów – psycholog. Analogie, które wskazuje nie zawsze są dosłowne (bo nie zawsze takimi być mogą), ale pobudzają do stawiania pytań i szukania odpowiedzi.

Czy rzeczywiście od błazenka możemy się nauczyć, w jaki sposób zmienić wroga w sprzymierzeńca, od krewetki – z kim przemierzać świat, aby dojść daleko, a od rybitwy jak obdarowywać innych? Czy chomik może być dla nas wzorem niezłomności w beznadziejnych sytuacjach? Warto sprawdzić samemu.

img
return to top