Instytut Socjologii

Inkubator Adaptacji – zaproszenie do wolontariatu

29.04.2022 - 13:15 aktualizacja 29.04.2022 - 13:15
Redakcja: annastarczyk
Powstała na Wydziale Nauk Społecznych UŚ inicjatywa „Inkubator Adaptacji” – we współpracy ze  Społecznym Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy – zaprasza studentów do podjęcia się roli wolontariusza w formule „Opiekuna/ki rodziny uchodźczej”.

Jest to elastyczna i bezpośrednia forma reakcji na potrzeby przybyszów. Polega ona na pomocy w adaptacji do realiów życia w Polsce, poprzez nawiązanie relacji z konkretnymi uchodźcami. Taka forma wsparcia to wolontariat małych gestów – od naszej wyobraźni, pomysłowości i możliwości zależy jego szczegółowy charakter.

DZIAŁANIA:

– bieżące wsparcie i monitoring sytuacji rodzin uchodźców (głównie matek z dziećmi)

– przekazywanie informacji o różnych formach dostępnej pomocy (systemowej i „akcyjnej” – np. darmowe bilety PKP, organizowane zajęcia dla dzieci ukraińskich itd.)

– kontakt z uchodźcami – telefoniczny, komunikatory (kluczowa dostępność w sytuacji pojawienia się potrzeb, pytań itd.), co jakiś czas również kontakt osobisty

– działania integracyjne – według możliwości, potrzeb i wyobraźni (np. organizowanie czasu wolnego, spotkań ze znajomymi czy rodziną, wspólne wyjścia na spacer, pokazywanie okolicy – itd.)

KTO:

studenci, doktoranci, pracownicy uczelni

– nie jest wymagana znajomość j. ukraińskiego lub j. rosyjskiego

– istnieje możliwość działania w ramach własnych dwuosobowych zespołów

PRZYGOTOWANIE DO DZIAŁAŃ I OPIEKA NAD PROJEKTEM:

– przeszkolenie i wsparcie merytoryczne ze strony Inkubatora Adaptacji

– bieżąca koordynacja działań i wymiana informacji – Społeczne Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy

WAŻNE:

– w ramach Społecznego Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy funkcjonują osoby będące do dyspozycji Opiekunów/ek Rodzin w razie dostrzeżonych potrzeb u podopiecznych (pion medyczny, prawny, psychologiczny, …)

– każdy/a wolontariusz/ka otrzyma certyfikat potwierdzający zaangażowanie

Ostatnie tygodnie pokazały, że drzemie w nas olbrzymi potencjał i chęć niesienia pomocy. Szkopuł w tym, żeby tego zapału nie zagubić, lecz mądrze przełożyć na codzienną praktykę. Relatywnie niewielkim nakładem poświęconego czasu, każdy z nas może komuś naprawdę odmienić życie. Ekonomia dobra nieczęsto oferuje tak wysoką stopę zwrotu. Nie przegapmy tego momentu.

Czym się zajmuje OPIEKUN/KA RODZINY UCHODŹCZEJ?

• Daje poczucie bezpieczeństwa i oferuje podstawowe formy wsparcia.
  • Przekazuje informacje o możliwościach, z których korzystać mogą przyjezdni.
  • Informuje o realiach życia w mieście i pomaga w jego poznawaniu.
  • Stara się działać aktywnie na rzecz odnalezienia się uchodźców w nowej sytuacji, jest dla nich przewodnikiem.
  • Reaguje na konkretne potrzeby uchodźców (np. przekazuje kontakt do lekarza, psychologa..).
  • Zbiera i przekazuje uchodźcom informacje o możliwych formach wsparcia.

Czego OPIEKUN/KA RODZINY UCHODŹCZEJ nie robi?

• Nie oferuje pomocy psychologicznej, medycznej czy prawnej – wyłącznie kieruje do specjalistów w tym zakresie, pomaga w umawianiu ewentualnych wizyt.
  • Nie jest nad-opiekunem – nie zadręcza telefonami, nie załatwia wszystkiego za uchodźców, raczej pokazuje możliwe ścieżki i wspiera proces usamodzielniania się.
  • Nie oczekuje niczego w zamian i nie ocenia.

Wszystkich chętnych do zaangażowania się w taką formę aktywności prosimy o wypełnienie formularza – z zaznaczeniem opcji „Wolontariusze_ki – opiekun_ka rodzin” i dopiskiem w uwagach „Uniwersytet Śląski”.

bit.ly/katowicedlaukrainy

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY!

KOORDYNACJA:

Inkubator Adaptacji (WNS UŚ), Społeczne Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy

OPIEKUN PROJEKTU:

dr Rafał Cekiera (Zespół Badań Migracyjnych, Instytut Socjologii UŚ)

W razie potrzeby dodatkowych informacji – kontakt mailowy: rafal.cekiera@us.edu.pl