Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Socjologii
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Konferencja „From the grassroots to policy and back: Putting just transition to practice”

04.11.2022 - 10:54 aktualizacja 14.11.2022 - 10:02
Redakcja: natalianiedzwiedz

Konferencja  „From the grassroots to policy and back: Putting just transition to practice”

Na konferencji zorganizowanej we współpracy Centrum Badawczego Polityk Publicznych i Problemów Regulacyjnych z Just Transition Research Collaborative, która odbyła się 28 października 2022 r. w budynku biblioteki akademickiej CINiBA wygłoszonych zostało trzydzieści wystąpień.

Wydarzenie swoją obecnością uświetnił Premier Jerzy Buzek, który wygłosił pierwsze wystąpienie. Drugie z kluczowych wystąpień wygłosiła prof. Alexandra Harrington z Lancaster University Law School.

Gratulacje można złożyć naszemu koledze, dr. Łukaszowi Trembaczowskiemu, któremu udało się zgromadzić na konferencji wielu zagranicznych uczestników, co umożliwiło spotkanie i wymianę myśli pomiędzy badaczami zajmującymi się sprawiedliwą transformacją w Europie i na świecie. Obok uczestników z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji, Czech i Polski, swoje wystąpienia wygłosili badacze ze Stanów Zjednoczonych, Ekwadoru czy Azerbejdżanu.

Dodatkowo 29 października 2022 r. przeprowadzony został dla uczestników konferencji workshop. Jak powiedział nam organizator konferencji dr Łukasz Trembaczowski: „Bardzo cieszy mnie fakt, że udało się zorganizować w naszym Instytucie również warsztat dzień po konferencji. Zwykle bowiem uczestnicy, którzy nawiązują dialog i chcą podjąć współpracę rozjeżdżają się do domów, a szanse na dalsze efekty zanikają. W warsztacie wzięła udział większość stacjonarnych uczestników konferencji, co pozwoliło na podjęcie współpracy w przygotowaniu artykułów będących owocem zderzenia i uzupełnienia wzajemnych perspektyw”. Łącznie uczestnicy warsztatu rozpoczęli prace nad trzema artykułami naukowymi, a przygotowane pomysły będą rozwijane również w dalszej kooperacji.

Konferencję swoją sumienną pracą wsparli studenci naszego instytutu: Oliwia Fraksztajn, Karol Nowak i Agata Kraus.

 

fot. Katarzyna Stołpiec oraz Anna Muś.

return to top