Pracownie grafiki
Pracownie graficzne
Jeśli jesteś wrażliwą osobą i chcesz dzielić się swoimi pomysłami z innymi to od ponad czterdziestu lat dajemy szansę osobom takim jak Ty, by mogli dotrzeć do świata wyobraźni i rozbudzić swoją wrażliwość. Uczymy jak nadawać pomysłom realną formę. Pomagamy zrozumieć czym jest rysunek, kolor, materia. Wspólnie z kolejnymi rocznikami naszych Studentów odbywamy podróż przez świat sztuki. Dołączając do nas poznasz wszystkie aspekty współczesnej grafiki. Techniki tradycyjne, którymi posługiwali się najwięksi mistrzowie w historii, a które do dziś kuszą pięknem i szlachetnością. Zobaczysz możliwości, które daje współczesna technika — grafikę tworzoną przy pomocy komputera. Spróbujesz też tego, co będzie w przyszłości—grafiki eksperymentalnej.
W Cieszynie poznasz grafikę od podszewki, zaprzyjaźnisz się z nią i wybierzesz to, co odpowiada Ci najbardziej. Opuszczając nasze mury staniesz się prawdziwym obywatelem Świata Sztuki. Zdobędziesz zawód, który jest jednocześnie pasją i pomysłem na ciekawe życie.
Pracownie klasycznych technik graficznych
Klasyczny brzmi dumnie. I takie też są techniki klasyczne. Są piękne i szlachetne. Ale nie daj się zwieść, można w nich zaszaleć. Inaczej nazywa się je tradycyjnymi – bo historia niektórych sięga wielu setek lat. Podobnie jak mistrzowie tacy jak: Durer, Rembrandt czy Goya zajmujemy się nimi, studiujemy je i przekazujemy kolejnym pokoleniom naszych Studentów.
Druk wklęsły – czyli taki, którego rysunek stanowią drobne rowki w matrycy reprezentują między innymi techniki: akwaforty, akwatinty, mezzotinty czy suchej igły. Poznasz te i wiele innych w pracowni prowadzonej przez prof. Józefa Knopka.
Drugim rodzajem grafiki klasycznej jest druk wypukły. To, być może już ci znane, techniki linorytu i drzeworytu, w których rysunek odbijany jest z wypukłych elementów matrycy. Druku wypukłego uczą u nas: prof. Joanna Piech-Kalarus, dr hab. Jarosław Skutnik oraz dr hab. Natalia Pawlus.
Do rodziny technik klasycznych włącza się jeszcze trzeci rodzaj druku – druk płaski. To przede wszystkim niezwykła technika litografii – czyli tworzenia odbitek z kamienia. W świat rodem z pracowni alchemika zabiorą Cię dr hab. Krzysztof Pasztuła i dr hab. Adam Czech.
Pracownie technik cyfrowych
Zapewne komputer jest Ci znany od dziecka. U nas nauczysz się, że jest doskonałym narzędziem dla artysty. Być może pierwsze próby tworzenia w „cyfrze” masz już za sobą. Chętnie je zobaczymy i pomożemy Ci rozwinąć Twoje pasje. W podróży przez wirtualną rzeczywistość pomogą Ci: dr hab. Leszek Zbijowski oraz dr Katarzyna Hilszczańska i dr Jerzy Pietruczuk.
Pracownie grafiki eksperymentalnej i laboratorium sitodruku
Ciekawi jesteście co przyniesie jutro? Na Uniwersytecie to nasz obowiązek — zastanawiać się nad przyszłością i szukać rozwiązań, które wejdą w życie dopiero za wiele lat. Staramy się maksymalnie rozwijać naszą wyobraźnię poszukując ciekawych, nowatorskich, a czasem nawet zaskakujących pomysłów na to czym jest grafika i przy pomocy czego można ją zrobić. A można z wszystkiego, co przyjdzie do głowy: od supernowoczesnego komputera po ziemniak. Takimi poszukiwaniami zajmują się studiujący grafikę eksperymentalną, która jest nie tylko sztuką i nauką, ale często doskonałą zabawą. Eksperymentami graficznymi zajmują się prof. Józef Knopek, dr hab. Jarosław Skutnik oraz dr Jerzy Pietruczuk.
Jedną z naszych pracowni jest również laboratorium sitodruku — interesującej techniki graficznej o wszechstronnym zastosowaniu: od druku grafik artystycznych po autorskie nadruki na koszulkach. Ekspertami w tej dziedzinie są u nas prof. Józef Knopek i doktorantka Katarzyna Gielecka – Grzemska.