Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Sztuk Plastycznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

dr Katarzyna Hilszczańska

Nauczyciel akademicki, artystka sztuk wizualnych, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 2008 roku związana z Uniwersytetem Śląskim, od 4 lat adiunkt na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji. Od 2018 prowadzi Pracownię Grafiki Konceptualnej. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą. Jej prace można znaleźć w wielu kolekcjach prywatnych. Od 2018 roku współtworzy projekt artystyczny „Ado Hilka”, w którym odnosi się do różnych dziedzin sztuki współczesnej, od klasycznego malarstwa i grafiki, po media cyfrowe, instalacje audiowizualne, fotografie i akcje krajobrazowe. W 2019 rozpoczęła prace nad projektem „The Garden of floral delights”, polegającym na wytrącaniu barwników z lokalnych roślin oraz używanie ich do tworzenia obiektów inspirowanych pobliskim krajobrazem. Do tej pory projekt był realizowany w Polsce – na górnym śląsku oraz w południowo-wschodniej Andaluzji (Hiszpania). Prywatnie fanka disc golfa i springer spaniela Carlosa.

Wybrane wystawy: Taohuatan 5th International Artist Residency Exhibition (Kurume Gallery, Hefei, Chiny); Wystawa Malarstwa Współczesnego „Bielska Jesień” (BWA w Bielsku-Białej); Międzynarodowa Wystawa Grafiki (Stambuł, Turcja); Międzynarodowe Biennale Grafiki (Guanlan, Chiny); Międzynarodowe Triennale Grafiki IMPRINT (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie i Fundacja Tadeusza Kulisiewicza); International Print Awards – Carmen Arozena (Madryt, Hiszpania); Międzynarodowe Biennale Grafiki (Narodowe Tajwańskie Muzeum Sztuk Pięknych); Międzynarodowa wystawa graficzna (Rochester Contemporary Art Center, Nowy

Jork, USA); Międzynarodowa wystawa graficzna (Centro Cultural Arqitectura Universidad Autonoma de Nuevo Leon, Monterrey, Meksyk).

return to top