Instytut Sztuk Plastycznych

dr hab. Sebastian Kubica, prof. UŚ

Urodzony w Żywcu w 1975 roku, absolwent PLSP w Bielsku Białej i ASP w Katowicach.

Mieczysław Wasilewski, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie mówi o Sebastianie Kubicy tak:

„Sebastian Kubica jest artystą o wyraźnie ukształtowanej osobowości. Styl jego prac w dziedzinie plakatu i grafiki artystycznej jest doskonale rozpoznawalny i stanowi jedno z najbardziej oryginalnych zjawisk w ciągu ostatnich lat nie tylko na terenie Polski. Potwierdzają to między innymi nagrody w dyscyplinach grafiki artystycznej oraz wiele innych sukcesów plakatowych.

Klimat i charakter jego twórczości jest na pierwszy rzut „oka” prymitywny ze względu na prostotę i „ubóstwo” użytych środków. W rzeczywistości to bardzo wyrafinowany warsztat operujący precyzyjnie skrótowym obrazowaniem połączonym organicznie z elementami typografii (…). Kubica nawiązuje w swojej twórczości do najlepszych tradycji – do dawnych mistrzów „Polskiej Szkoły Plakatu” do Lenicy, Tomaszewskiego, Młodożeńca”.

www.instagram.com/plakat_kubica/