22.04.2021 - 13:07, aktualizacja 22.04.2021 - 13:08
Redakcja: ERC
Logo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Tytuł zadania: „Rozbudowa potencjału badawczo-dydaktycznego uczelnianego laboratorium mikroskopii świetlnej”

Wartość projektu: 65 608,70 zł

Dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Katowicach: 32 804,35 zł

Okres realizacji: od 15.05.2020 r.  do 15.11.2020 r.

W ramach zadania dokonano zakupu dziewięciu mikroskopów biologicznych rutynowych, mikroskopu biologicznego z systemem cyfrowej prezentacji i dokumentacji badań oraz stacji roboczej (komputer i monitor). Zakup umożliwia przeprowadzenie obserwacji i badań dotyczących anatomii, morfologii, fizjologii i bioróżnorodności organizmów żywych, m. in. w aspektach takich jak: wrażliwość na zanieczyszczenie środowiska, ekologia siedlisk zdegradowanych i antropogenicznych, inwentaryzacja, waloryzacja i monitoring gatunków i siedlisk przyrodniczych czy zagrożenia i ochrona różnorodności przyrodniczej.

Zakup mikroskopu z systemem cyfrowej prezentacji i dokumentacji badań umożliwia prowadzenie zajęć w sposób dostosowany do współczesnych wymagań i potrzeb edukacyjnych. Obraz
z mikroskopu wyświetlany jest na ekranie, dzięki czemu możliwa jest jego obserwacja przez wszystkich studentów równocześnie z bieżącym komentarzem prowadzącego.