Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Finał gry „Kryminalne zagadki Katowic”

27.11.2023 - 10:48, aktualizacja 27.11.2023 - 10:51
Redakcja: AJS

21 listopada 2023 roku odbył się finał projektu Gra Kryminalna „Kryminalne zagadki Katowic”, adresowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych. Celem projektu było poszerzanie wiedzy uczniów z zakresu kryminologii, kryminalistyki, prawa i psychologii. Przedsięwzięcie miało również na celu przedstawienie potencjału naukowego uczelni, jej różnorodnej oferty edukacyjnej oraz infrastruktury badawczej, zachęcając młodzież do podjęcia studiów w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Udział w grze zgłosiło 10 zespołów 5–6-osobowych, a w przedsięwzięciu uczestniczyło łącznie 56 osób z województwa śląskiego. Od 19 października uczniowie rozwiązywali zagadkę tajemniczego morderstwa analizując dowody, przesłuchując świadków i prowadząc akta sprawy. Każdemu z ośmiu spotkań towarzyszyły także ogólnodostępne wykłady popularnonaukowe związane z tematyką przedsięwzięcia, z których skorzystało łącznie 320 osób.

Finał projektu stanowiła symulowana rozprawa sądowa, podczas której wyrok usłyszał zidentyfikowany przez uczestników gry sprawca. Ogłoszenie wyroku miało miejsce w sali sądowej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Po rozprawie uczniowie wysłuchali wykładu dr Joanny Stojer-Polańskiej pt. „Zbrodnie wyjaśnione po latach, czyli kryminalistyka w służbie archiwum X”. Spotkanie zwieńczyło ogłoszenie wyników gry oraz wręczenie certyfikatów i upominków dla uczestników projektu.

Laureatami gry zostali uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej. Drugie miejsce zajęli reprezentanci II Liceum Ogólnokształcącego im. W. Wróblewskiego w Gliwicach, zaś na trzecim miejscu uplasowali się uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Katowicach.

Projekt Gra Kryminalna „Kryminalne zagadki Katowic” został dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach Programu “Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” w latach 2022–2024.

Galeria zdjęć

return to top