Już w październiku tydzień z nauką w województwie śląskim – konferencja prasowa

16.09.2021 - 17:33, aktualizacja 17.09.2021 - 08:18
Redakcja: OO

W czwartek 16 września 2021 roku w hali technologicznej kampusu Politechniki Śląskiej w Katowicach odbyła się wspólna konferencja prasowa 5. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE oraz 16. Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej. W tym roku daty wydarzeń pokrywają się, dlatego organizatorzy podczas spotkania z mediami postanowili opowiedzieć o przedsięwzięciach wspólnie układających się w tydzień z nauką w województwie śląskim.

W konferencji prasowej udział wzięli przedstawiciele obu uczelni oraz miast partnerskich. Podczas spotkania można było zwiedzić stanowiska pokazowe, które będą stanowiły przedsmak 5. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE oraz Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej. Na miejscu pojawili się także uczniowie śląskich szkół, którzy mieli okazję do obcowania z nauką.

5. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE odbywać się będzie od 9 do 15 października 2021 roku – publiczność festiwalowa w jeden dzień zostanie zaproszona na bulwary katowickiej Rawy, a przez pięć kolejnych dni do przestrzeni internetowej. Z kolei Noc Naukowców Politechniki Śląskiej zaplanowano na 9 października 2021 roku, również w formie hybrydowej – częściowo na terenie kampusów w Katowicach, Gliwicach i Zabrzu oraz online.

5. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (współgospodarze), a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Sponsorem brązowym festiwalu są Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz Fundacja Deloitte Polska. Partnerem: Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A., Bajka Pana Kleksa, Bawialnia GiliGili, Bawialnia BombelCafe, Fundacja W TO MI GRAJ, Teatr Lufcik na Korbkę, Teatr TRIP oraz Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach.

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE jest objęty patronatem honorowym wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego, ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, prezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzego Duszyńskiego, Narodowego Centrum Nauki, Polskiej Agencji Kosmicznej, Urzędu Patentowego RP, marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego, przewodniczącego zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierza Karolczaka, prezydenta miasta Katowice Marcina Krupy, prezydenta miasta Sosnowiec Arkadiusza Chęcińskiego, prezydenta miasta Chorzów Andrzeja Kotali, prezydenta miasta Bytom Mariusza Wołosza, prezydenta miasta Zabrze Małgorzaty Mańki-Szulik, prezydenta miasta Częstochowa Krzysztofa Matyjaszczyka oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Radio 357, ONET.PL, „Polityka”, „Wiedza i Życie”, „Świat Nauki”, „Dziennik Zachodni”, „Gość Niedzielny”, Antyradio, Radio Katowice, Radio eM, Radio Bielsko, Radio Express, RYBNIK.COM.PL oraz OX.PL.

Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.