Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Podsumowanie Tygodnia Sztucznej Inteligencji w Mieście Nauki

06.02.2024 - 13:42, aktualizacja 08.02.2024 - 13:22
Redakcja: PK

Za nami Tydzień Sztucznej Inteligencji, piąty z 50 Tygodni w Mieście Nauki organizowanych w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024! Z tej okazji Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach przygotował szereg atrakcji dla osób w każdym wieku. Uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach, pokazach i wykładach. Na zakończenie tygodnia w Kato Science Corner odbył się panel dyskusyjny z udziałem wybitnych gości, poświęcony roli kobiet w rozwoju sztucznej inteligencji.

Wydarzenie odbywało się od 29 stycznia do 4 lutego 2024 roku. Kuratorem był dr hab. Jan Kozak, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Rozpoczęcie miało miejsce w Auli CNTI, gdzie dr Barbara Probierz (z tej samej uczelni) oficjalnie otworzyła obchody i przeprowadziła konkursy wiedzy dla uczestników wydarzenia. Następnie odbyły się warsztaty komputerowe oraz wykład o aplikacjach mobilnych.

Drugi dzień to wykłady i warsztaty w Instytucie Technik Innowacyjnych EMAG, obejmujące robotykę i technologię. Goście mogli obejrzeć eksponaty i wysłuchać wykładów o cyberbezpieczeństwie.

W środę odbyło się seminarium na temat roli sztucznej inteligencji w społeczeństwie. Wieczorem natomiast wydarzenie „Łączymy światy: Sztuczna inteligencja w służbie komunikacji dla osób głuchych”, tłumaczone na Polski Język Migowy.

Następnego dnia dr hab. Jan Kozak, prof. UE poprowadził zajęcia warsztatowo-wykładowe pt. „Programowanie przyszłości: Sztuczna inteligencja w świecie nowych technologii” w III LO im. C.K. Norwida w Będzinie. Po południu w Kato Science Corner odbyła się debata „Czy AI zastąpi człowieka?”, podczas której rozmawiali: prof. Jerzy Stefanowski (Politechnika Poznańska), dr Agnieszka Skołucka i dr hab. Dariusz Szostek, prof. UŚ (Uniwersytet Śląski), dr hab. Jan Kozak, prof. UE oraz dr Artur Kozłowski (Dyrektor EMAG-Łukasiewicz). Tego dnia miały miejsce także aktywności w ramach dni otwartych Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

W piątek na kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach odbyły się zajęcia wykładowo-warsztatowe dla dzieci i młodzieży pt. „Programowanie przyszłości: Sztuczna inteligencja w świecie nowych technologii”. Poprowadził je dr hab. Jan Kozak, prof. UE. Równolegle odbywało się wiele interesujących aktywności w ramach dni otwartych Politechniki Śląskiej w Rybniku.

W weekendowe popołudnie w Centrum Rehabilitacji Fizjolandia w Sosnowcu dr hab. Jan Kozak, prof. UE poprowadził zajęcia warsztatowo-wykładowe dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz ich opiekunów, pt. „AI: Jak sztuczna inteligencja pomaga nam wszystkim poruszać się i uczyć?”.

Na zakończenie Tygodnia Sztucznej Inteligencji w Kato Science Corner odbył się panel dyskusyjny z udziałem wybitnych gości, poświęcony roli kobiet w rozwoju Sztucznej Inteligencji. Uczestniczyły w nim:

  • prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak (rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach),
  • prof. dr hab. inż. Halina Kwaśnicka (Politechnika Wrocławska),
  • dr hab. inż. Adrianna Kozierkiewicz, prof. PWr (Politechnika Wrocławska),
  • dr hab. inż. Anna Manowska, prof. PŚ (Politechnika Śląska),
  • dr Barbara Probierz (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach).

Treść opracowana na podstawie artykułu relacji opublikowanej na stronie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

return to top