Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Seminarium groznawcze „Gra smaków”

10.06.2024 - 13:47, aktualizacja 10.06.2024 - 13:47
Redakcja: wc-a

8 czerwca 2024 roku odbyło się drugie seminarium groznawcze zorganizowane przez Centrum Badań Groznawczych UŚ (CBG) we współpracy z dr Niną Augustynowicz z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Seminarium „Gra smaków. Reprezentacje jedzenia i praktyki żywieniowe w grach” było poświęcone jedzeniu w grach. Spotkanie rozpoczęło się rozmową, w której udział wziął dr Agata Waszkiewicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – autor książki „Delicious Pixels: Food in Video Games”, która była pretekstem do dyskusji – oraz dr Nina Augustynowicz z WH UŚ zajmującą się food studies. Rozmowę prowadziła dr Agnieszka Kliś-Brodowska z CBG.

Seminarium podzielono na trzy główne panele:

  1. Semiotyka spożywania (prowadząca dr Magdalena Bednorz – CBG),
  2. Trawienie transgresji (prowadząca dr Agnieszka Kliś-Brodowska – CBG),
  3. Kreowanie konsumpcji (prowadząca dr Nina Augustynowicz).

Prelekcje wygłosiło 9 osób. Wśród nich przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego.

Podczas spotkania mówiono m.in. o tym, jak jedzenie może budować tożsamość bohaterów, ale też w jaki sposób przedstawianie pożywienia wpływa na odbiór przez samego gracza. Analizie poddano wizualne oraz dźwiękowe aspekty jedzenia. Poruszono także wątek jedzenia w kontekście propagandowym oraz kontrowersyjnego wykorzystania niektórych praktyk spożywczych.

Wydarzenie było transmitowane online. Informacje można było również śledzić na wydarzeniu facebookowym.


Wydarzenie realizowane jest w paśmie Miasto-Region-Akademia w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Plakat promujący wydarzenie. Szczegóły w treści

return to top