Od 23 do 26 czerwca 2025 r. w murach Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbywały się ogólnopolskie warsztaty dla przedstawicielek i przedstawicieli Ośrodków Doskonalenia Nauczycieli oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w ramach programu ABS – „Antybullying dla Szkół”, realizowanego przez Uniwersytet Śląski w Katowicach we współpracy z Biurem UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji.
Warsztaty poświęcone były problematyce bullyingu, dotykającego całe społeczności szkolne, a w szczególności dzieci uchodźcze mieszkające w Polsce. Celem spotkań było opracowanie scenariuszy pracy z radami pedagogicznymi w zakresie przeciwdziałania bullyingowi w środowisku szkolnym oraz przygotowaniu konsultantek i konsultantów, wybranych przez Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli, do pełnienia roli ekspertek i ekspertów programu ABS, którzy będą pilotować te działania w szkołach w roku szkolnym 2025/2026.
W trakcie warsztatów uczestnicy i uczestniczki opracowywali m.in. scenariusze szkoleń dla rad pedagogicznych, służące budowaniu bezpiecznego i wspierającego klimatu szkolnego. Ważnym elementem pracy ze szkołami jest zapewnienie ich aktywnego udziału w kształtowaniu działań podejmowanych w ramach programu.
Uczestnicy i uczestniczki, którzy przybyli z całej Polski, wzięli również udział w spacerze edukacyjnym „Śladami Śląskich Beboków”, podczas którego odwiedzili najważniejsze miejsca Katowic, m.in. Strefę Kultury, Rynek i Park Powstańców, poznając przy okazji lokalne legendy i postaci śląskich Beboków.
Program ABS mający na celu dobro wszystkich dzieci i młodzieży w polskich szkołach, także uchodźczych oraz innych szczególnie narażonych na wykluczenie, stanowi istotny krok w kierunku budowania kompetencji i odpowiedzialności nauczycieli, dyrektorów i uczniów w zakresie przeciwdziałania przemocy i promowania empatycznej i włączającej postawy w środowiskach szkolnych.