Wizyta noblistki prof. Donny Strickland na UŚ

26.10.2022 - 12:29, aktualizacja 28.10.2022 - 12:35
Redakcja: wc-a

Od 24 do 27 października 2022 roku gościem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach była prof. Donna Strickland – laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2018 roku. W trakcie swojego pobytu badaczka uczestniczyła w licznych spotkaniach oraz wygłaszała wykłady, podczas których przybliżała swoją pracę naukową, jak również poruszała kwestię współczesnej edukacji i roli kobiet w nauce.

W poniedziałek 24 października Kanadyjka uczestniczyła w spotkaniu z władzami Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. O godz. 12.00 wygłosiła wykład noblowski w auli Wydziału Humanistycznego UŚ.

Następnego dnia, 25 października prof. Donna Strickland odwiedziła chorzowski kampus Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych, gdzie została przywitana przez władze wydziału. O godz. 10.00 wygłosiła wykład „Badanie wieloczęstotliwościowych widm ramanowskich”. Po wystąpieniu fizyczka zwiedziła wydziałowe laboratoria.

W środę 26 października o godz. 16.00 noblistka wzięła udział w panelu dyskusyjnym „Trendy w nauce i edukacji”, który odbył się w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (CINiBA).

Ostatniego dnia, w czwartek 27 października fizyczka była gościem spotkania w ramach Sceny Premier Naukowych, które poświęcone było roli kobiet w nauce.

Pełen program wizyty noblistki znaleźć można na stronie poświęconej wydarzeniu.

Prof. Donna Strickland na tle muralu upamiętniającego Marię Goeppert-Mayer – urodzoną w Katowicach laureatkę Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1963 roku | fot. Małgorzata Dymowska