Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Nagroda Feniks dla „Camerata Silesia” pod dyrekcją prof. A. Szostak-Myrczek

06.05.2024 - 15:18 aktualizacja 07.05.2024 - 15:19
Redakcja: wc-a
Tagi: sztuka

W kwietniu rozdane zostały Nagrody Feniks 2024. W kategorii „Muzyka chrześcijańska – klasyczna / współczesna” wyróżnienie przyznano za płytę „Christus vincit – Camerata Silesia sings Paweł Łukaszewski”.

Feniksa otrzymał Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, a także prof. dr hab. Anna Szostak-Myrczek z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, która jest dyrektorką i dyrygentką „Camerata Silesia”. Nagrodę przyznano również Towarzystwu Przyjaciół Muzyki im. Andrzeja Krzanowskiego – wydawcy płyty.

„Camerata Silesia” to czołowa w Polsce kameralna grupa śpiewacza utworzona w 1990 roku przez kierującą zespołem do dziś dyrygentkę prof. Annę Szostak-Myrczek. W ciągu ponad 30 lat działalności zespół zdobył międzynarodową renomę występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Europy i Azji. Członkowie grupy biorą udział w najważniejszych międzynarodowych festiwalach muzycznych w Polsce.

Prof. Anna Szostak-Myrczek jest dyrygentką, pedagożką, profesorką sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne. Stworzyła i prowadziła kilka zespołów wokalnych, z którymi zdobywała nagrody na festiwalach polskich i zagranicznych. Największe uznanie zyskała jako dyrygentka Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, który prowadzi nieprzerwanie od założenia go w 1990 roku. W roku 2015 otrzymała Brązowy Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis za szczególne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej oraz ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Nagroda Feniks przyznawana jest co roku przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. Celem jest promowanie i wyróżnienie wartościowych publikacji, które traktują o katolicyzmie lub przez swą wymowę pozytywnie ukazują wartości chrześcijańskie.

Pełna lista laureatów znajduje się na stronie nagrody.

Prof. dr hab. Anna Szostak-Myrczek z nagrodą i dyplomem w rękach

Prof. dr hab. Anna Szostak-Myrczek | archiwum prywatne

return to top