Nagrody im. Z. Glogera dla pracowników Uniwersytetu Śląskiego

21.09.2021 - 09:28 aktualizacja 21.09.2021 - 13:45
Redakcja: OO
Tagi: konkursy

W tegorocznej edycji konkursu im. Zygmunta Glogera nagrodę I stopnia oraz medal otrzymał dr hab. Dionizjusz Czubala – etnograf i folklorysta, w latach 1975–2002 pracownik Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – za zainicjowanie i prowadzenie unikatowych badań folklorystycznych, zwłaszcza w zakresie polskich legend miejskich.

Z kolei nagrodą II stopnia i medalem im. Z. Glogera został uhonorowany prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek z Instytutu Historii UŚ za bogaty dorobek badawczy, redakcyjny i organizacyjny dotyczący historii Śląska oraz Niemiec.

Nagroda im. Zygmunta Glogera ustanowiona została w 1983 roku. Przyznawana jest corocznie za szczególne zasługi w badaniu, ochronie i rozwoju kultury polskiej. Honoruje się nią twórców, naukowców, badaczy i animatorów kultury tradycyjnej. Organizatorem konkursu są: Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka” im. Stanisława Zagórskiego w Łomży, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i Urząd Miejski w Łomży.

W kapitule konkursu zasiadł m.in. prof. dr hab. Dariusz Rott z Instytutu Literaturoznawstwa UŚ.

W tym roku przyznano trzy nagrody główne i trzy wyróżnienia. Uroczysta gala konkursu odbędzie się 24 września 2021 roku w Łomży.

Pełna lista laureatów

otwarta książka/open book