Patent dla związków o działaniu przeciwnowotworowym

01.10.2020 - 08:03 aktualizacja 02.10.2020 - 14:19
Redakcja: MK
Tagi: cancers, chemia, chemotherapeutic agents, colorectal cancer, leki, nowotwory, patent, rak jelita grubego

Naukowcy związani z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach opracowali nowe pochodne triapiny oraz sposób ich otrzymywania. Związki te charakteryzują się interesującymi właściwościami przeciwnowotworowymi, blokują bowiem kluczowy etap syntezy DNA i wstrzymują tym samym replikację komórek nowotworowych.

Chemicy odpowiednio zmodyfikowali strukturę triapiny, dzięki czemu otrzymali związki, które mogą znaleźć zastosowanie szczególnie w terapii nowotworów jelita grubego. Rozwiązanie zostało objęte ochroną patentową.

Autorami wynalazku są chemicy związani z Wydziałem Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowiacach: prof. dr hab. inż. Jarosław Polański, dr Marta Rejmund, dr inż. Kamila Gajcy, dr Monika Pyrkosz-Bulska, dr hab. Anna Mrozek-Wilczkiewicz, prof. UŚ, dr Katarzyna Malarz oraz prof. dr hab. Robert Musioł.

Leki na blacie stołu

return to top