Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English

Podstawowe środki ochronne przeciwko koronawirusowi

27.02.2020 - 15:11 aktualizacja 06.03.2020 - 10:02
Redakcja: AJS

Informacja opracowana na podstawie materiałów Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia.

Plakat: Podstawowe środki ochronne przeciwko koronawirusowi

» Pobierz informację

CZĘSTO MYJ RĘCE

Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Takie mycie rąk zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

img

PODCZAS KASZLU I KICHANIA ZAKRYJ USTA I NOS

Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos chusteczką lub zgiętym łokciem – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce, używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz przenieść zarazki i wirusy na dotykane przedmioty lub osoby.

img

CO NAJMNIEJ 1 METR ODLEGŁOŚCI

Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą i innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. Gdy ktoś zarażony kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

img

UNIKAJ DOTYKANIA OCZU, NOSA I UST

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie i innych.

img

JEŚLI MASZ ŁAGODNE OBJAWY ZE STRONY UKŁADU ODDECHOWEGO I NIE PODRÓŻOWAŁEŚ DO KRAJÓW O WYSOKIEJ ZACHOROWALNOŚCI...

…pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia.

img

NIE ZALECA SIĘ UŻYWANIA MASEK NA TWARZ PRZEZ ZDROWYCH LUDZI W CELU OCHRONY PRZED KORONAWIRUSEM

Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób. Powinno być ono jednak połączone ze stosowaniem innych środków, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania oraz unikaniem zbyt bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (zob. wyżej). Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję koronawirusem lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem takiej infekcji.

img

Niezbędne informacje, dotyczące postępowania w przypadku koronawirusa, można uzyskać pod bezpłatnym numerem 800 190 590Uruchomiło go Ministerstwo Zdrowia, linia jest czynna przez całą dobę.

Zasady korzystania z pomocy lekarskiej

Podobne do koronawirusa objawy mogą dawać np. grypa i przeziębienie, jednak niezwłocznie zgłoś się do szpitalnego oddziału zakaźnego, jeżeli:

  • masz objawy mogące wskazywać na zakażenie koronawirusem, czyli gorączkę powyżej 38˚C, kaszel lub duszność,
  • w ciągu ostatnich 14 dni miałeś kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie albo przebywałeś w regionie podwyższonego ryzyka,
  • pracowałeś lub odwiedzałeś placówkę opieki zdrowotnej, w której leczono pacjentów zakażonych koronawirusem.

 

Najbliższe oddziały zakaźne znajdują się w:

  • Bytomiu (Szpital Specjalistyczny nr 1, al. Legionów 49),
  • Chorzowie (Szpital Specjalistyczny, ul. Zjednoczenia 10),
  • Tychach (Szpital Megrez, ul. Edukacji 102),
  • Cieszynie (Szpital Śląski, ul. Bielska 4).

Pełną listę oddziałów zakaźnych i najważniejsze informacje można znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia: www.gov.pl/zdrowie i Głównego Inspektoratu Sanitarnego www.gis.gov.pl.

Zachęcamy również do odwiedzania profilu GIS na Facebooku, gdzie zamieszczane są najnowsze wiadomości.

 

Dodatkowe informacje:

Co musisz wiedzieć o koronawirusie? (materiał wideo)

Ministerstwo Zdrowia: koronawirus – co musisz wiedzieć?

return to top