Prof. Izabella Zielecka-Panek | Śpiewać w chórze to wielkie szczęście

Redakcja: OO
Tagi: Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”, muzyka

| dr hab. Izabella Zielecka-Panek, prof. UŚ |

Chór według definicji Słownika języka polskiego PWN to „zespół śpiewaków wykonujących wspólnie utwór muzyczny”. Śpiewać w chórze to być z innymi. Być z innymi podczas wielogodzinnych prób. Pracować nad partią chóralną indywidualnie i zespołowo. Wspólnie uczestniczyć w koncertach. Razem tworzyć muzykę. Śpiewać w chórze to być razem podczas zgrupowań, trasy koncertowej. Ale to także wspólne wydarzenia, spotkania nie tylko artystyczne, przyjaźnie, miłości, nowe rodziny. Chór pomaga na smutek, na nieśmiałość, na zmęczenie, dowartościowuje, ale także uczy pokory, pewności siebie, odpowiedzialności za grupę. Zazwyczaj śpiewanie w chórze to sposób na odnalezienie szczęścia, artystycznego spełnienia, może swojej życiowej drogi.

Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”, który w tym roku obchodzić będzie 112. urodziny, kontynuuje tradycje założonego w 1908 roku w Cieszynie Towarzystwa Śpiewaczego „Harmonia”. Śpiewakami chóru są w większości studenci i absolwenci Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. Akademicka „Harmonia” zdobyła około 60 prestiżowych nagród w konkursach rangi międzynarodowej, nagrała 11 płyt CD, szereg programów dla radia i telewizji, wykonała około 4500 koncertów w Polsce i za granicą, m.in. w: Belgii, Czechach, Gruzji, Francji, Hiszpanii, Holandii, Rosji, Słowacji, Niemczech, Korei Południowej, Tajlandii i na Filipinach. W repertuarze „Harmonii” znajduje się około 1000 utworów oraz ponad 30 dzieł oratoryjno-kantatowych.

„Harmonia” koncertowała z wieloma prestiżowymi orkiestrami, m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Chór współpracował również z czołowymi artystami sceny polskiej i europejskiej, wykonującymi muzykę klasyczną, operową oraz rozrywkową, takimi jak: Andrea Bocelli, Roberto Alagna, Aleksandra Kurzak, Krzesimir Dębski, Cheryl Porter, Beata Kozidrak, Krzysztof Cugowski, Stanisław Soyka, Kayah, Justyna Steczkowska, Tomasz Tomson Lach, Baron, Andrzej Lampert, a także Artur Żmijewski, Jan Frycz, Piotr Polk i Józef Broda.

Chór jest pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Festiwalu im. Józefa Świdra (The Jozef Swider International Festival of Music), który od 2015 roku odbywa się na Śląsku Cieszyńskim i w Katowicach. To hołd złożony prof. J. Świdrowi, który przez ponad 20 lat związany był z Uniwersytetem Śląskim, a uważany jest za najznamienitszego kompozytora muzyki chóralnej na świecie.

Dyrygentem i dyrektorem artystycznym Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” od 1998 roku jest dr hab. Izabella Zielecka-Panek, prof. UŚ, drugim dyrygentem zaś jest dr Maria Zuber.

Poniżej przedstawiam Państwu kilka propozycji działalności artystycznej „Harmonii”.

Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”
Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” | fot. Sekcja Prasowa UŚ

cyfra 1

Astor Piazzola „La Muerte del Angel”

cyfra 2

Stanisław Wiechowicz „Na glinianym wazoniku”

cyfra 3

Józef Świder „Rondo”

cyfra 4

Matthew Ily Maniano „Daluyong” – kompozycja filipińskiego kompozytora opowiadająca o tsunami, które nawiedziło wyspy Filipin
Chór Uniwersytetu Śląskiego Harmonia w Cieszynie
Dyrygent: dr hab. Izabella Zielecka-Panek, prof. UŚ
Wykonanie w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

cyfra 5

„Enderlezi”
Wykonawcy: Kayah, Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”, Polska Orkiestra Muzyki Filmowej
Wykonanie podczas Koncertu Muzyki Filmowej w Amfiteatrze pod Grójcem w Żywcu

cyfra 6

Fiodor Rubcov „Vjeniki”

cyfra 7

Gyorgy Deak-Bardos „A Szel Wiatr”

cyfra 8

Trasa koncertowa Tribute to…
Podczas koncertów dla blisko 30 tysięcy widzów wystąpili znani polscy artyści, Polska Orkiestra Muzyki Filmowej oraz Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”.

cyfra 9

W.A. Mozart „Msza Koronacyjna C-dur – Gloria”
Wykonawcy:
Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”, przygotowanie chóru: dr hab. Izabella Zielecka-Panek, prof. UŚ, dr Maria Zuber, dr Anna Szawińska
Akademicka Orkiestra Kameralna
Anna Leśniewska – sopran
Sabina Olbrycht – sopran
Agata Kobierska – alt
Hubert Miśka – tenor
Ireneusz Miczka – baryton
Małgorzata Kaniowska – dyrygent
Nagranie pochodzi z Koncertu Muzyki Sakralnej W.A. Mozarta, który odbył się 10 grudnia 2014 roku w Kościele Jezusowym w Cieszynie.