Prof. Jerzy Sperka przewodniczącym grupy ekspertów NPRH

25.05.2020 - 16:27 aktualizacja 25.05.2020 - 16:35
Redakcja: AJS

Dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Jerzy Sperka kierować będzie pracami grupy ekspertów do spraw pierwszego etapu oceny wniosków w module „Fundamenty” Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH). Na przewodniczącego zespołu został powołany przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka.

Program złożony z czterech modułów („Dziedzictwo narodowe”, „Uniwersalia” 2.1 i 2.2 oraz „Fundamenty”) uzupełnienia polski system grantowy o finansowanie projektów, które tworzą fundamenty dla przyszłych badań interpretacyjnych nad dziedzictwem narodowym, upowszechniają osiągnięcia polskiej humanistyki w świecie, powiększają polską bibliotekę humanistyczną przez opracowanie wydań krytycznych najważniejszych dzieł humanistyki światowej czy też podejmują tematy badań szczególnie istotnych dla polityki państwa. Są to projekty trwające co najmniej pięć lat, polegające na tworzeniu naukowych publikacji dokumentacyjnych, słownikowych, bibliograficznych, krytycznych wydań źródeł i utworów literackich oraz kompendiów wiedzy o charakterze syntetycznym i encyklopedycznym.

Oceny wniosków konkursowych dokonują powoływane zespoły eksperckie. Obecny konkurs w module „Fundamenty”, rozpisany jeszcze jesienią 2019 roku, dotyczy kultury polskiej i jej recepcji poza granicami kraju.

Prof. Jerzy Sperka