Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Projekt „Pamela Mission” najlepszą edukacyjną inicjatywą w ramach Global Space Balloon Challenge 2019

03.06.2019 - 16:24 aktualizacja 03.06.2019 - 16:24
Redakcja: admin

Sprawdzenie wpływu oddziaływania promieniowania kosmicznego oraz skrajnych warunków panujących w stratosferze na organizmy żywe i nowe tworzywa to cel projektu „Pamela Mission” współtworzonego przez naukowców związanych z Uniwersytetem Śląskim. Inicjatywa została doceniona w ramach Global Space Balloon Challenge 2019 (GSBC), zajmując pierwsze miejsce w kategorii Best Educational Initiative. W konkursie, organizowanym corocznie przez Stanford Space Initiative, udział biorą zespoły przeprowadzające eksperymenty naukowe w stratosferze z wykorzystaniem balonu. GSBC służy przede wszystkim popularyzacji nauki i inspiracji przyszłych pokoleń naukowców i inżynierów.

Projekt „Pamela Mission” realizowany jest przez zespół, który tworzą: grupa „Unibot – konstruujemy i programujemy roboty” (koordynator projektu), Uniwersytet Otwarty w Uniwersytecie Śląskim, Analog Astronaut Training Center, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŚ, a także Tomasz Brol.

W ramach inicjatywy dwukrotnie już wystrzelone zostały na wysokość ok. 30 km organizmy żywe oraz nowe materiały, aby naukowcy mogli badać wpływ promieniowania kosmicznego oraz skrajnych warunków panujących w stratosferze. Naukowcy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ odpowiedzialni są za prowadzenie eksperymentów w dziedzinie genetyki, fizjologii i mikrobiologii, natomiast za część dotyczącą nowych materiałów odpowiada grupa reprezentująca Analog Astronaut Training Center, która zaprojektowała również specjalne kapsuły.

Dr Agata Daszkowska-Golec z Katedry Genetyki UŚ monitoruje badania dotyczące wpływu promieniowania kosmicznego na siewki jęczmienia oraz siewki rzodkiewnika pospolitego (Arabidopsis thaliana), w tym na odmiany dzikie oraz mutanty odporne na stres suszy. 

Dr hab. prof. UŚ Mirosław Nakonieczny, kierownik Katedry Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii UŚ, koordynuje prace związanie z częścią eksperymentalną dotyczącą wpływu warunków stresowych na pająki z gatunków: Steatoda grossa (Theridiidae) i Parasteatoda tepidariorum (Theridiidae), w tym na jaja wyjęte z kokonów.

Z kolei dr Sławomir Sułowicz z Katedry Mikrobiologii UŚ czuwa nad częścią eksperymentalną z zakresu mikrobiologii i bada wpływ promieniowania kosmicznego na kilkanaście szczepów wyselekcjonowanych mikroorganizmów.

Analizom poddane zostały także nowe tworzywa do produkcji sterowców stratosferycznych i odzieży dla astronautów, a także anten kosmicznych. Za tę część odpowiadają Matt Harasymczuk i dr Agata Kolodziejczyk z Analog Astronaut Training Center we współpracy z naukowcami z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

return to top