Sędzia Piotr Hofmański prezesem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze

12.03.2021 - 15:00 aktualizacja 19.04.2022 - 11:37
Redakcja: OO
Tagi: nauki prawne

Nowym prezesem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze został sędzia Piotr Hofmański. Jest to pierwszy przewodniczący pochodzący z Polski. Jego kadencja potrwa trzy lata.

Piotr Hofmański ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie uzyskał także stopień doktora. Następnie na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach nadano mu stopień doktora habilitowanego uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z 6 marca 1990 roku. Tematem jego pracy była samodzielność jurysdykcyjna sądu karnego.

W 1997 roku postanowieniem prezydenta RP otrzymał tytuł profesora. W latach 1996–2015 był sędzią Sądu Najwyższego w Izbie Karnej. W 2014 roku został powołany na sędziego Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze na kadencję 2015–2024 jako pierwszy Polak w historii tej instytucji.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze to sąd utworzony na mocy Traktatu Rzymskiego z 1998 roku, działający od 2002 roku. Został powołany do sądzenia osób oskarżanych o popełnienie najcięższych zbrodni, takich jak: ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości oraz zbrodnie wojenne. W jego składzie zasiada 18 sędziów.

dwie książki i młotek sędziowski/two books and gavel