Sukces studentek UŚ w Stanach Zjednoczonych

27.05.2024 - 13:14 aktualizacja 29.05.2024 - 12:10
Redakcja: OO

Drużyna studentek z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w składzie: Barbara Górecka, Sara Piątek, Natalia Mecner, Sylwia Korzon, Julia Stachura i Klaudia Nowak wraz z trenerką dr Magdaleną Christ zdobyła pierwsze miejsce na Mistrzostwach Świata w The Odyssey of Mind 2024 w swojej kategorii wiekowej i piątym problemie długoterminowym. W konkursie zwanym „Olimpiadą Kreatywności”, który odbył się w Stanach Zjednoczonych, wzięło udział ponad 700 drużyn z wielu krajów.

Studentki od października 2023 roku pracowały nad interdyscyplinarnym rozwiązaniem wybranego problemu długoterminowego składającego się z zadań o charakterze artystyczno-naukowym. W centrum ich performensu był występ teatralno-muzyczny. Drużyna, tworząc rozwiązanie, czerpała inspirację z: koncepcji różnic generacyjnych Jean Twenge, elementów psychoanalizy Carla Gustawa Junga, sztuki surrealistycznej czy z zakresu badań związanych z wypaleniem zawodowym nauczycieli. Zadanie wymagało również wykorzystania w jak najbardziej kreatywny sposób materiałów z recyklingu oraz możliwości zastosowania sody oczyszczonej w nietypowy sposób.

Kolejnym elementem prowadzącym do zwycięstwa było rozwiązanie problemu spontanicznego, którego treść drużyna poznała dopiero po wejściu do specjalnie zaprojektowanego pokoju. Zadanie wymagało użycia zdolności manualnych wraz z grą słowną tworzoną ad hoc. Punktowana była ponadto moc współpracy między członkiniami drużyny i ich umiejętność komunikacji. Udział w konkursie pozwolił na integrację międzykulturową, rozwój językowy i udoskonalenie poziomu kluczowych kompetencji XXI wieku.

Mistrzostwa Świata odbyły się na Iowa State University w Ames.

studentki UŚ podczas konkursu Odyseja Umysłu

fot. Magdalena Christ