Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English

T4EU Week | Dzień czwarty

13.05.2022 - 10:41 aktualizacja 13.05.2022 - 17:37
Redakcja: OO

logo t4e

Ponad 300 osób bierze udział w pilotażowej edycji Transform4Europe Week, która odbywa się w Katowicach. Jej organizatorem jest Uniwersytet Śląski. W programie debaty, warsztaty, pokazy, spotkania, a także możliwość poznania regionu i integracja – właśnie tego mogą spodziewać się uczestnicy wyjątkowego wydarzenia trwającego od 9 do 13 maja 2022 roku, będącego świętem sojuszu T4EU. Program wydarzenia oraz fotorelacje dostępne są na stronie: www.transform4europe.eu.

zielone i niebieskie kwadraty

Dzień czwarty

Dzień rozpoczął się warsztatami w ramach cyklu Professional Development Training. Podczas nich uczestnicy dowiedzieli się, jak skutecznie zorganizować współpracę w zespole, jak właściwie dysponować czasem w trakcie pracy, a także w jaki sposób radzić sobie ze stresem.

grupa osób
fot. Małgorzata Dymowska

Podczas warsztatów pt. „How to write the successful research project?” dr Mechthild Baumann, specjalistka w dziedzinie pozyskiwania funduszy unijnych, podzieliła się swoim doświadczeniem w skutecznym pozyskiwaniu grantów w konkursach Komisji Europejskiej i innych programach finansowania. Prelegentka jest autorką książek, w których objaśnia, jak przełożyć innowacyjność nowoczesnych badań naukowych na ich aplikacyjność.

dr Mechthild Baumann
fot. Małgorzata Dymowska

Popołudniem goście mogli wziąć udział w trzech wycieczkach. W Chorzowie zobaczyli Muzeum Hutnictwa, a w Sosnowcu uczestnicy przeszli szlakiem żydowskiej społeczności w Zagłębiu. W Parku Śląskim w Chorzowie oprócz przejażdżki kolejką linową przewidziano wizytę w Muzeum Etnograficznym, będącym w posiadaniu zabytkowych drewnianych obiektów architektury wiejskiej i małomiasteczkowej.

wystawa w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
fot. Tomasz Puszer

Wieczorem dr Telmo Fernández Castro, dyrektor Planetario de Madrid, poprowadził pokaz astronomiczny „Cosmos ad libitum”. Uczestnicy obejrzeli pokaz przy akompaniamencie muzyki granej na żywo. Wydarzenie odbyło się na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Wizyta dr. Telma Fernándeza Castro była możliwa dzięki współpracy Uniwersytetu Śląskiego z Ambasadą Hiszpanii w Polsce oaz Instytutem Cervantesa w Krakowie.

pokaz astronomiczny
fot. Wojtek Korpusik

dr Telmo Fernández Castro
fot. Wojtek Korpusik

muzycy
fot. Wojtek Korpusik

Zwieńczeniem tego dnia był symfoniczny koncert Kultura Natura w sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w ramach Festiwalu Katowice Kultura Natura. Z kolei podczas Węgiel Film Festival uczestnicy T4EU Week zapoznali się z twórczością studentów uczelni filmowych z całego świata. Wydarzenie stanowiło okazję do wymiany zdań na temat zaprezentowanych materiałów.

grupa osób pod NOSPR
fot. Marta Żebracka

return to top