Tydzień Architektury w Mieście Nauki: 29 kwietnia–5 maja 2024

Tagi: 50 tygodni w Mieście Nauki

Tydzień nr 17: Tydzień Architektury

Termin: 29 kwietnia–5 maja 2024

• Kurator: dr Krzysztof Groń (Politechnika Śląska)
  • Producent: w trakcie ustaleń

Opis tygodnia

Siedemnastym spośród wszystkich 50 Tygodni w Mieście Nauki jest Tydzień Architektury. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki, które potrwają przez cały 2024 rok.

Proponowane wydarzenia

• Wystawy
  • Pokazy, warsztaty dla dzieci, młodzieży, studentów, dorosłych
  • Spektakle
  • Elementy małej architektury w przestrzeni miasta

Harmonogram może ulec zmianie!

Grafika Tygodnia Architektury

Sylwetki kuratorów tygodnia

dr hab. inż. arch. Klaudiusz Fross, prof. PŚ – dziekan Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Kierownik Katedry Projektowania i Badań Jakościowych w Architekturze. Wiceprezydent Śląskiej Izby Budownictwa. Prezes PTE – Polskiego Towarzystwa Ergonomicznego o/Śląski. Współtwórca Śląskiej Szkoły Badań Jakościowych i Śląskiej Szkoły Architektury Energooszczędnej. Współzałożyciel, wiceprezes oraz członek honorowy IFMA Polska. Pracownik naukowo-dydaktyczny oraz aktywny projektant od 30 lat. Propagator projektowania z wykorzystaniem badań jakościowych oraz modelu architekta-badacza. Projektował m.in. funkcje biurowe, rekreacyjne, mieszkaniowe, medyczne, handlowe, hotelowe, użyteczności publicznej, przestrzenie publiczne. Posiada uprawnienia budowlane oraz Certyfikat FM&QM Facility Management and Quality Assessment. Członek rad naukowych międzynarodowych i krajowych konferencji oraz czasopism. Kierownik multikonferencji DREAM Silesia. Twórca programów badawczych  „Sztuka i design w przestrzeni publicznej” i „Program badawczy architektury kosmicznej” oraz marki „BenchMan”.

dr Krzysztof Groń – doktor sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej architektura wnętrz. Prodziekan ds. współpracy i rozwoju Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Naukowiec, projektant, artysta, nauczyciel akademicki. Specjalista w zakresie grafiki komputerowej i nowoczesnych technik cyfrowych. Współautor publikacji naukowych z zakresu wykorzystania grafiki rastrowej i wektorowej w badaniach pisma i dokumentów. Autor kilkudziesięciu projektów zastrzeżonych w Urzędzie Patentowym RP. Nagradzany kilkukrotnie przez rektora Politechniki Śląskiej w Gliwicach za wysoką jakość kształcenia.

Funded by European Union

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA). Unia Europejska ani REA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.