UŚKA II – nowa łódź badawcza Uniwersytetu Śląskiego

05.06.2020 - 16:42 aktualizacja 06.05.2020 - 16:58
Redakcja: MK

Naukowcy związani ze Śląskim Centrum Wody Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach mogą prowadzić badania z wykorzystaniem nowo zakupionej łodzi badawczej – UŚKI II.

– Przez wiele lat pływaliśmy łódką typu Troll Master 800, nazywaną UŚKĄ. Mogliśmy z niej korzystać jednak wyłącznie na terenie zbiornika wodnego w Goczałkowicach, gdzie zresztą prowadziliśmy i nadal realizujemy różne projekty naukowe. Wyniki badań i opracowane przez nas narzędzia mogą być stosowane także na innych akwenach, w związku z czym potrzebny był nam nowocześniejszy sprzęt, bardziej dostosowany do naszych potrzeb – wyjaśnia dr hab. Andrzej Woźnica, prof. UŚ, dyrektor Śląskiego Centrum Wody UŚ, który, z nieukrywaną przyjemnością, od początku zasiada za sterami łodzi.

UŚKA II jest przede wszystkim lżejsza, dzięki czemu może być transportowana do każdego miejsca, w którym naukowcy wykonywać będą pomiary różnych zbiorników wodnych. Została wyposażona m.in. w specjalne wysięgniki pozwalające wyprowadzanie poza obszar łodzi różnych urządzeń pomiarowych, takich jak przepływomierz akustyczny Dopplera. Naukowcy mają do dyspozycji również sonary służące do wykonywania pomiarów batymetrycznych, na podstawie których można odwzorować kształt dna badanego zbiornika. Ponadto mogą korzystać ze specjalnego dźwigu do pobierania prób wody czy osadów.

Nie bez znaczenia jest także możliwość zadaszenia łodzi, co znacznie poprawia komfort prowadzenia badań przez naukowców spędzających niejednokrotnie wiele godzin na wodzie w celu zebrania materiału do analiz.

– Obecnie dopełniamy formalności, uczymy się obsługi sprzętu oraz testujemy jego możliwości – mówi prof. Andrzej Woźnica.

– Nie ukrywam, że po kilku miesiącach pracy zdalnej nie mogę się już doczekać, aż usiądę za sterami nowej łodzi i wyruszę znów w teren, aby badać kolejne zbiorniki wodne – dodaje.

W najbliższym czasie naukowcy planują kontynuację badań zlewni zbiorników zlokalizowanych na Pogorii. Wykonywać będą przede wszystkim wieloparametrowe pomiary jakości wody, na podstawie których przygotują model matematyczny zbiornika. Dzięki temu ocenią jego stan, określą potencjalne zagrożenia, opracują plan rekultywacji i, co najważniejsze, przygotują materiały sprzyjające racjonalnemu zarządzaniu obiektem.

– Wykonujemy m.in. mapy chemiczne wody czy mapy batymetryczne zbiornika. Interesuje nas jego zlewnia, ponieważ to, co się w niej dzieje, przekłada się następnie na funkcjonowanie badanego akwenu – wyjaśnia naukowiec z Uniwersytetu Śląskiego.

– Efekty naszych badań wykonywanych przez lata na zbiorniku w Goczałkowicach z wykorzystaniem UŚKI dziś mogą wspomóc ochronę innych zbiorników w Polsce i poza granicami kraju. Z tą różnicą, że teraz służyć nam będzie nowa łódź badawcza – UŚKA II – podsumowuje.

Naukowcy w łodzi badawczej na zbiorniku w Goczałkowicach

UŚKA II – nowa łódź badawcza Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach | fot. Bartosz Łozowski

dr hab. Andrzej Woźnica, prof. UŚ – andrzej.woznica@us.edu.pl