Wydział Teologiczny

Religijność młodzieży 2022. Portret socjologiczny

05.01.2023 - 10:21, aktualizacja 10.02.2023 - 13:11
Redakcja: Wojciech Kamczyk

Wydział Teologiczny UŚ zaprasza na spotkanie z ks. prof. dr hab. Janusz Mariańskim, poświęcone najnowszym badaniom nad religijnością młodzieży. Będzie to kolejne wydarzenie w ramach serii „Religia i społeczeństwo. Rozmowy o wiary-godności religii dzisiaj”.

W rozmowie wezmą także udział: ks. dr hab. Paweł Prüfer – socjolog, profesor nadzwyczajny w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim oraz ks. dr Michał Borda – sekretarz Stowarzyszenia Katechetyków Polskich, dyrektor Wydziału Katechetycznego w Sosnowcu, ekspert MEN ds. awansu zawodowego nauczycieli. Spotkanie poprowadzi ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer, prof. UŚ.

Spotkanie odbędzie się 18 stycznia 2023 r. (środa), o godz. 17.00, w auli Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach, ul. Jordana 18, będzie również transmitowane online na kanale youtube UŚ

Ks. prof. Janusz Mariański, wybitny socjolog, doktor honoris causa Uniwersytetu Śląskiego (na zdjęciu podczas uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa | fot. Julia Agnieszka Szymala), ostatnio opublikował m.in. monografie „Scenariusze przemian religijności i Kościoła katolickiego w społeczeństwie polskim. Studium diagnostyczno-prognostyczne” (2021), „Pluralizm społeczno-kulturowy jako megatrend a religijność i moralność” (2022); „Godność ludzka i wychowanie progodnościowe. Refleksje socjologa” (2022). Tym razem przedstawi wyniki najnowszych badań dotyczących religijności polskiej młodzieży.

Wybitne kompetencje Księdza Profesora, szerokie horyzonty jego wiedzy pozwalające na dogłębną interpretację danych, wreszcie najwyższej próby profesjonalizm naszego Gościa dają nam gwarancję wyjątkowego spotkania. Zapraszamy!