Wydział Teologiczny

Religia i społeczeństwo. Rozmowy o wiary-godności religii dzisiaj

Religia w społeczeństwie naszego kraju zdawała się mieć stabilnie określoną rolę. Dziś jesteśmy w tym zakresie świadkami znaczących zmian. Kryzys instytucji religijnych, podobnie jak wiele innych typów kryzysu, przynosi nie tylko potrzebę odniesienia się do jego bliższych przyczyn, ale stanowi też okazję do przemyślenia podstawowych pojęć opisujących życie religijne, zrozumiałości społecznej misji religii, warunków reform w funkcjonowaniu instytucji religijnych – i wielu innych. Każdy, kto rozumie szerokość zasięgu życia religijnego, dostrzega, że jest tu wiele tematów godnych głębszego, systematycznego namysłu. Można je zebrać pod szyldem pytania o relacje między religią a społeczeństwem.

Zapraszamy zatem do udziału w cyklu rozmów, który zatytułowaliśmy „Religia i społeczeństwo. Rozmowy o wiary-godności religii dzisiaj”. Na spotkania zapraszamy wybranych specjalistów z zakresu każdorazowo proponowanej tematyki.

Zasadniczo spotkania organizowane są w formule hybrydowej: zapraszamy do pomieszczeń Wydziału Teologicznego przy ul. Jordana 18, ale równocześnie istnieje możliwość uczestniczenia w trybie online.

Nadchodzące rozmowy:

Wszystkie rozmowy

Religijność młodzieży 2022. Portret socjologiczny

Religia pod naporem cyfrowego świata

Papież Franciszek wobec wojny w Ukrainie