Wydział Teologiczny
Cel i adresaci Cel i adresaci

CEL

Celem studiów jest doskonalenie umiejętności opieki nad seniorami, skupiają się one na zdobyciu specjalistycznej wiedzy z zakresu geriatrii, gerontologii, fizjologii starzenia się, a także socjologicznych i pedagogicznych aspektów starzenia się i starości. Studia pozwolą na wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce. Szczególne znaczenie ma obszar aktywizacji społeczno-kulturowej osób starszych. Studia ukierunkowane są na metodykę pracy z osobami starszymi, w tym specjalistyczne formy terapii, mające na celu poprawę jakości życia i utrzymanie samodzielności osób starszych. W ramach zajęć praktycznych pojawiają się konkretne formy wsparcia seniorów oraz przeciwdziałania patologiom społecznym dotykającym osoby starsze.

ADRESACI STUDIÓW

Studia przeznaczone są dla osób zatrudnionych w systemie realizacji usług społecznych, tj.

• pracowników ośrodków pomocy społecznej;
  • pracowników środowiskowych domów samopomocy;
  • personelu ośrodków rehabilitacyjnych i terapeutycznych;
  • pracownicy sektora prywatnego świadczących usługi społeczne i pomocowe;
  • absolwentów uczelni wyższych zainteresowanych pracą na rzecz wsparcia i aktywizacji seniorów

Absolwent zyska umiejętności z zakresu psychologii, socjologii, pedagogiki, gerontologii i geriatrii, etyki i bioetyki personalistycznej oraz koordynacji usług na rzecz osób starszych i z niepełnosprawnościami w zakresie dotyczącym opieki oraz wielu form aktywizujących seniorów.

Najważniejsze informacje Najważniejsze informacje

Czas trwania studiów: 1 rok, 2 semestry.

Organizacja zajęć: 1 zjazd w miesiącu przez okres 9 miesięcy.

Forma studiów: hybrydowa (część zajęć odbywa się zdalnie)

Szczegółowe informacje dostępne na stronie internetowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Studia podyplomowe Specjalista do spraw opieki senioralnej studia podyplomowe (us.edu.pl)

Zapisy on-line